www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

CAFÉ NOBEL PŘIVEZE DO LOUN EGYPTOLOGA MIROSLAVA BÁRTU

Na úspěšná neformální setkání vědců a veřejnosti Science Café navazuje ústecká univerzita populárně naučným cyklem nazvaným Café Nobel – Věda u kávy. Tyto „vědecké kavárny“ se budou kromě Ústí nad Labem konat také v Lounech a v Liberci.

Ve čtvrtek 6. září od 17:00 h se uskuteční první ze série Café Nobel v Lounech. „Prvním hostem, kterého do Loun přivezeme, bude známý český egyptolog profesor Miroslav Bárta, mimo jiné autor mnoha zajímavých publikací o starém Egyptu, které jsou určené nejširší veřejnosti. Poslední dobou se intenzivně zabývá tématem vývoje a kolapsu komplexních společností, o kterém bude povídat i v Lounech. Dozvíte se, kolik společného mají starověké civilizace, jejichž studiu se Miroslav Bárta věnuje, s naší současnou civilizací. Možná budete i překvapeni,“ říká Jana Komínová. „Jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout spolupráci s Městskou knihovnou v Lounech, která je hrdým nositelem titulu Městská knihovna roku 2011. Café Nobel se v jejich prostorách bude konat pravidelně vždy první čtvrtek v měsíci,“ dodává Jana Komínová, koordinátorka Café Nobel z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech, nazvaném „Vzestup a pád civilizací aneb Vše se (víceméně) opakuje“ se dozvíte mnoho zajímavého o kolapsech, které postihly některé dávné civilizace, a v budoucnu mohou postihnout i nás. Proč musíme stále dokola procházet spirálami krizí? Proč si neumíme z historie vzít poučení? Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se pokusí na tyto otázky odpovědět. A zodpoví jistě i další všetečné otázky týkající se starověkého Egypta.

Lounští příznivci vědy se v letošním roce mohou těšit také na setkání s astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem, chemikem Vladimírem Dohnalem nebo odbornicí na mayskou kulturu Zuzanou Marií Kostićovou.

Café Nobel je cyklus přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy. Pořadatelé z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zvou každý měsíc do tří měst Ústeckého a Libereckého kraje zajímavé osobnosti ze světa vědy a prostřednictvím poutavých témat se snaží představit je samotné i jejich práci obyčejným lidem.

„Jméno Alfreda Nobela evokuje především Nobelovu cenu, která je udělována za nejpřínosnější objevy napříč všemi oblastmi vědecko-výzkumné činnosti,“ uvedla Jana Komínová, koordinátorka této aktivity. „Proto jsme si jméno pana Nobela vypůjčili i my. Chceme tím sdělit veřejnosti, že Café Nobel bude nejen o přírodovědných, ale také třeba humanitních tématech, jako jsou sociologie, filozofie a podobně,“ dodává autorka loga i názvu tohoto cyklu setkání.

První Café Nobel se uskutečnilo už 7. srpna 2012 v Ústí nad Labem u příležitosti oslav 100. výročí objevu kosmického záření a představilo ústecké veřejnosti průkopníky vědy a techniky, jejichž život či objevy jsou právě s Ústím spjaté. Další setkání se uskuteční v prvním zářijovém týdnu.

Dne 5. září bude v tradičních prostorách bývalé kavárny Bárka – dnešního Fokus Kafe v Ústí nad Labem literární vědec Dalibor Dobiáš hovořit o rukopisech Královédvorském a Zelenohorském a jejich vlivu na českou kulturu 19. století. 25. září se v libereckém Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče představí astronom a astrofyzik Jiří Grygar se svým povídáním o výročí objevu kosmického záření a dalších tajemstvích vesmíru.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>