www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Co dělat, když se nedostanu na VŠ

30334352Každoročně jsou odmítnuty tisíce uchazečů o studium na vysoké škole. I když se situace postupně zlepšuje, fakulty nejsou nafukovací a nemohou pokrýt poptávku po studiu. V případě, že v doporučeném dopise s výsledky přijímacích zkoušek najdete nenáviděné spojení „nepřijat(a) ke studiu“, rozhodně nevěšte hlavu. Odmítnutí zájemci o vysokoškolské vzdělání mají hned několik možností, jak naložit s časem, který zbývá do dalších zkoušek.

Nejdřív zkuste odvolání

Naděje umírá poslední, takže v případě nepřijetí i přes splnění bodového limitu zkuste odvolání. Pro akademický rok 2005/2006 bylo přijato celkem 80 tisíc studentů, z nichž ale jen 76,2 tisíc uchazečů ke studiu skutečně nastoupilo. Ti, kteří se nakonec nezapíšou, otevírají dveře právě odvolávajícím se uchazečům. Žádost o přezkoumání rozhodnutí podáte děkanovi fakulty do 30 dnů poté, co jste obdrželi záporné vyrozumění. Školy vám musí podle zákona umožnit nahlédnutí do testů. Podle statistik takové možnosti využívá jen zlomek uchazečů (10-15%). Pokud byl váš výsledek slabý, odvolání, které musíte konkrétně podložit, ztrácí smysl.

Nezapomeňte na druhé kolo

Školy, které nenaplnily během řádného přijímacího řízení kapacitu, vypisují druhá kola přijímacího řízení v létě. Ale například Masarykova univerzita v Brně, která patří k nejžádanějším, další kolo přijímaček nevypisuje, protože praská ve švech. Pokud chcete na práva nebo žurnalistiku, máte smůlu. Studenty shánějí dodatečně obvykle technicky zaměřené školy. Právě po absolventech technických škol je v současné době mezi zaměstnavateli největší poptávka!

Zdokonalte se v jazyce

Obrácení pozornosti na cizí jazyky bývá jedním z nejčastějších řešení zklamaných uchazečů. Absolventi gymnázií znají obvykle dva jazyky, angličtinou už dnes nikoho neohromíte. Můžete si tedy ještě rozšířit znalosti jazyka, který jste preferovali na střední škole, nebo naopak zabrat v řeči, které jste se dosud tolik nevěnovali. Řešením je denní pomaturitní studium cizího jazyka. Při tomto studiu neztrácíte statut studenta a můžete tak využívat nejrůznější slevy. Zdravotní i sociální pojištění vám bude nadále platit stát. Není na škodu si na závěr zvýšit sebevědomí státnicemi nebo uznávaným certifikátem. O letních prázdninách byste si ale měli sehnat dobře placenou brigádu nebo být hodní na rodiče, protože ceny kurzů se obvykle pohybují mezi 25-30 tisíci Kč. Pokud jazykové školy mají volno, nabírají studenty ještě v září.

Nultý ročník jako zadní vrátka

Pokud jste pěvně přesvědčeni o správnosti výběru svého oboru, můžete zkusit placené kurzy, které některé fakulty nabízejí neúspěšným uchazečům v rámci celoživotního vzdělávání. Kurzy obvykle částečně kopírují první ročník. Prostředí vysoké školy si tak můžete oťukat i bez úspěšných přijímaček. Podle statistik jsou účastníci kurzů při druhém pokusu o přijetí mnohem úspěšnější. Pokud prokážete v „nultém ročníku“ výborný prospěch, mohou vám pak katedry po úspěšných přijímačkách odpustit opakování absolvovaných předmětů. Ovšem i kurzy něco stojí – například za nultý ročník žurnalistiky v Praze zaplatíte 7 500 Kč za 120 hodin výuky.

Hurá na VOŠku

Komu se nechce do práce nebo se bojí ztráty motivace ke studiu při studijní pauze, může na střední školu plynule navázat přechodem na vyšší odbornou školu. Školy, které produkují diplomované specialisty, právě kvůli odmítnutým „vysokoškolákům“ vypisují druhá kola přijímaček v průběhu července a srpna. V Česku už si můžete vybírat z nabídky více než 180 státních i soukromých vyšších odborných škol. Výše školného se pohybuje okolo 3 tisíc korun ročně na státních VOŠ, na soukromých VOŠ musíte zaplatit i 25 tisíc za rok.

Na soukromé VŠ se můžete přihlásit i v srpnu

Během léta ještě přijímají studenty i soukromé vysoké školy. V ČR si můžete vybírat z 39 soukromých vysokých škol. Většina z nich je zaměřena na ekonomické obory, ale v nabídce jsou i umělecká, humanitní a právnická studia. Musíte ale počítat s velkou finanční náročností – školné se obvykle pohybuje kolem 15 tisíc za semestr, ale může se vyšplhat i na 150 tisíc ročně jako v případě University of New York in Prague. (čísla nejsou specifikována do detailu – „obvykle se pohybuje kolem“ a „může vyšplhat i na…“, což nevylučuje mírnou odlišnost…)

Zmizte do zahraničí

Některé země EU (VB, Irsko, Švédsko) pro Česko plně otevřely svůj pracovní trh, takže si můžete v zahraničí vydělat peníze, které se vám budou při náročném studiu ještě hodit. V práci i ve volnu si vylepšíte svoje jazykové znalosti. Navíc získáte cenné zkušenosti a nezávislost na rodičích. Dívky využívají hlavně nabídky práce au-pair, při které v cizině přežijí i s minimálními finančními náklady.

Spojte teorii s praxí

Duální neboli kooperativní vzdělávání nabízí spojení teoretické výuky s praktickou profesní přípravou ve firmách. Tento vzdělávací model funguje dlouhá léta v zahraničí a osvědčuje se firmám i studentům, protože připravuje kvalifikované pracovníky přímo pro praxi ve firmách a finančních institucích. U nás tento model nabízí např. firma Siemens. Během dvou a půl ročního programu tráví studenti střídavě devět týdnů ve firmě a devět týdnů ve škole.

Kde také najdete informace:
www.kampomaturite.cz
www.icmcr.cz
www.msmt.cz
www.ssvs.cz
www.vysokeskoly.com
www.vyssiodborneskoly.com

Be Sociable, Share!

1 comment to Co dělat, když se nedostanu na VŠ

 • ANO – Hurá na naši VOŠku!

  1) Příležitost pro praxi v ČR i v zahraničí (Německo, Velká Británie).

  2) Možnost uplatnění absolventů v poradnách, krizových centrech, dětských domovech, školních družinách, zdravotnických a výchovných zařízeních, ve vzdělávacích centrech a institucích, v rámci pastoračního působení církví, se státních i nestátních institucích věnující se výchovné a sociální práci.

  3) U nás je to i cesta k titulu Bc. Na základě smlouvy s Evangelickou teologickou fakultou UK realizujeme bakalářský program SOCIÁLNÍ A PASTORAČNÍ PRÁCE.

  Více najdete na http://WWW.JABOK.CZ

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>