www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Další vzdělání – krok do života

financniMáte za sebou téměř 13 let kdy jste pasivně poslouchali své pedagogy a snažili se uspokojit své rodiče získáním dobrého průměru na vysvědčení. A již nemusíte! Neučte se, pokud nechcete!

Studium na VŠ – možnost nikoliv povinnost

V naší společnosti se uplatníte i bez vzdělání, hlavně pokud chcete za podprůměrnou mzdu pracovat na méně prestižních pozicích, plnit příkazy nadřízených a po večerech u piva pomlouvat systém. Neučte se, nemusíte. Již vás nikdo nebude nutit! Nyní je vše na vás. Maturitu má v naší zemi více než 80% populace, jejím složením se zařadíte do “standardu”. Tedy alespoň zatím. Maturitní vysvědčení se stane pouhým dokumentem, stejně jako řidičský průkaz. Téměř nikoho nebude zajímat počet bodů, kterého jste dosáhli, ale jestli jej máte.

Evropská unie si dala za cíl, aby 50% její populace mělo vyšší, nebo vysokoškolské vzdělání. U nás se zatím pohybujeme kolem 20%, vysoká škola je tedy elitářskou záležitostí, ale i to se mění.  Vaše další vzdělávání určí, jestli budete patřit do té vzdělanější ½, nebo ne. Nechci znevažovat řemeslníky a jiné potřebné profese, které jsou často k nezaplacení a lidé, které tato práce baví mají krásný a spokojený život. To je otázka volby, před kterou stojíte.

Můžete se vydat na pracovní dráhu, můžete pokračovat ve studiu u nás, nebo i v zahraničí. Studium na vyšším stupni je jednou z nejkrásnějších částí života, protože již nemusíte, ale chcete. Chcete něco dokázat, žijete sami za sebe. Můžete žít nespoutaný studentský život s každodenními party, nebo můžete při škole pracovat. Můžete odjet místo školy na dva měsíce pryč a obhajovat budete jen své studijní výsledky. Můžete brát své studium vážně, ale  nemusíte. Každopádně stojíte před volbou, pracovat, nebo studovat. Ze své zkušenosti vím, že pokud se dáte na pracovní cestu, velmi těžko se vám bude vracet do lavic. Pokud začnete studovat a jste šikovní, zvládnete při škole práci i zábavu, dokážete si sami na sebe vydělat a školou udělat i něco pro sebe. Můžete, nemusíte.

Jazykovky a VOŠ

Pokud se vydáte na roční pomaturitní studium jazyků, získáte rok navíc pro rozhodnutí, kam dále, nebo vyplníte mezeru po neúspěšných přijímačkách na VŠ. Jazykovka vám do vašeho životopisu “dá” řádek, které ocení vaši budoucí zaměstnavatelé i na pozicích jako prodavačka, nebo asistentka. Dobrá znalost jazkyka se nikdy neztratí. Pokud jste praktičtěji orientovaní a nechcete trávit dalších 5 let v lavicích, vydejte se na vyšší odbornou školu. Získáte trochu znalostí na víc a budete zařazování na pozice kvalifikovaných pracovníků, u kterých může být plat podobný vysokoškolsky vzdělaným lidem.

Vysoké školy

Nejvíce z vás si podá přihlášky na vysoké školy. Jediná rada je, hlaste se na obory, ve kterých byste chtěli pracovat. Vysoké školy jsou nyní převážně stavěny na modelu 3+2, tedy po 3 letech titul Bc, po kterém můžete školu opustit, přejit na kombinované studiu (víkendovou formu) nebo dále pokračovat a po dalších 2 letech získáte titul Mgr, nebo Ing. Pokud se budete chtít věnovat vědecké dráze, budete moci studovat prakticky celý život. Ti nejodvážnější z vás zkusí své štěstí v zahraničí. Každá mince má dvě strany, studium například v Německu bude mnohem náročnější, než u nás a to i finančně. Přijdete o kontakt s většinou přátel, ale získáte něco navíc. Něco, co pochopíte až později. To “něco”, získáte i například ročním pobytem jako Au-pair, nebo semestrálním hostováním v rámci výměnných programů českých a zahraničních škol. Můžete se také vydat na zahraniční školy v České republice, ze kterých se snadněji přestupuje na školy v Británii, nebo USA. Můžete, ale nemusíte.

Velká část z vás opustí svá rodná města a osamostatní se, necháte za sebou své dětství a začnete se rozhodovat sami za sebe. Začnete být opravdovými dospěláky. Připravili jsme pro vás tuto příručku, abychom vám rozhodování ulehčili. Přibližně ½ právníků vám řekne: “Šel jsem na práva, protože právnící vydělávájí nejvíc peněz”. Ale právničina je o vězení, zločinu a mnoha škaredých věcech. Pokud chcete vydělávat hodně peněz, věnujte se nanotechnologiím, nebo genetickému inženýrství, ale tyto obory těžko vystudujete, pokud vás nebudou opravdu zajímat.

Na dalším stupni vás čekají horké chvilky, kdy se (a profesory) budete proklínat, ale věřte nám, že to za to stojí. Tento katalog pro vás přípravili převážně studenti vysokých škol, kteří při studiu pracují (pro Tribun) a mnohé z toho co vás čeká, již znají. Nechceme si hrát na mudrce. Jděte studovat to, co vás nejvíc baví… můžete, ale nemusíte!

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>