www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Finanční náročnost studia

Školné se na veřejných VŠ neplatí, ale ..! Když se podíváte na náklady spojené se studiem v západní Evropě a USA, jsou u nás takřka zanedbatelné. Investice do vzdělání je jednou z nejdůležitějších (a na západě i nejdražších) v životě. Vystudovat prestižní univerzitu je stejně drahé, jako si koupit dům. I školné na soukromých VŠ je u nás relativně malé v porovnání s USA a investice, kterou zaplatíte na školném se vám do pár let vrátí díky vyššímu platu, který tak získáte.

Pokud jste měli to štěstí a dostali se na veřejné školy, které jsou „zdarma“, pozor na poplatky. Nejčastějším z nich je poplatek za delší, než standardní dobu studia. Ten se pohybuje v řádu několika tisíc korun měsíčně. Že to je daleko? Chyba! Studium si na každé škole můžete prodloužit maximálně o jeden rok. Bakalářské studium tedy můžete studovat 4 roky. Respektive po zápisu do prvního bakalářského programu musíte do 4 let na titul dosáhnout. Pokud se tak nestane, budete muset začít platit. To znamená, že pokud se například přihlásíte na strojní fakultu, kterou po prvním ročníku opustíte, protože vás nebude bavit a dostanete se na práva, tak zde již musíte bakaláře získat do 3 let. To znamená nepropadnout z žádného předmětu, ale také neprodlužovat si studium například z důvodu výměnného pobytu Sokrates. Proto již teď dobře zvažte, kam se hlásíte. „Zkusit to…“ se může prodražit.

Status studenta je úžasná věc

Zatím jej máte a pokud dále nebudete pokračovat ve studiu, tak o něj přijdete… Co je to status studenta? – malá, neviditelná samolepka, kterou „nosíte na čele“ a která z vás pro stát dělá ty hodné lidi, kteří se soustavným studiem připravují na své budoucí povolání. A protože vás stát má rád, tak za vás platí sociální a zdravotní pojištění a doba, kterou prosedíte ve škole, se započítává do důchodu (třeba se ho i vy dožijete).

Tuto úžasnou samolepku získáte automaticky na všech veřejných vysokých školách v denním studiu, na některých i při kombinované formě, také na VOŠ a jazykových školách v programech, které jsou akreditované Ministerstvem školství a na většině soukromých VŠ. Zde to již není pravidlem, a proto se vždy předem zeptejte, zda budete status studenta mít. Pokud vám jej škola nenabídne a nebudete při škole pracovat, budete si muset platit minimálně  zdravotní pojištění a přijdete o mnoho dalších skvělých výhod jako levnější cestování, kulturu apod.

Kolik VŠ stojí, aneb živím se sám

V různých populárních denících se objevují výpočty, na kolik vás přijde vysokoškolské studium. Vše záleží na městě, ve kterém budete, jestli budete potřebovat průkazku na MHD, jestli máte u školy menzu a jak daleko dojíždíte. A samozřejmě na vaší náročnosti, studentským způsobem života se dají „propařit“ neuvěřitelné částky.

Podívejme se na střední variantu studenta z Ostravy v Brně na průměrný měsíc:
Ubytování                      2500 Kč
Doprava                           1500 Kč
Stravné                            2500 Kč
MHD Brno                          250 Kč
Studijní materiály          100 Kč
Zábava a koníčky        1000 Kč
Celkem                             7850 Kč
Dotace na bydlení         700 Kč
Celkem                             7150 Kč

Rok studia (tj. 9 kalendářních měsíců) bez velkého odříkání vyjde na 65 000 Kč, tedy přibližně 5 500 Kč měsíčně (rozpočítáme-li tuto částku na 12 měsíců). Jestli patříte do sociálně slabších rodin, stát vám přispěje i sociálními dávkami, také si zjistěte na studijním oddělení podmínky přiznání sociálního stipendia.

Brigády a jiné přivýdělky

Pokud se budete živit sami, počítejte s variantou, že za neodborné brigády dostanete přibližně 65 Kč/hod, v Praze 85 Kč/hod (zde jsou ale daleko vyšší náklady), budete muset odpracovat přibližně 100 hodin  měsíčně. Vzhledem k tomu, že víkendové brigády jsou nejdříve rozebrané, čeká vás – pokud takovou práci seženete – přibližně poloviční úvazek, tedy čtyři hodiny denně a občasné víkendy. Většina vysokých škol nabízí více času na práci než školy střední, výjimkou jsou například medicína nebo farmacie, u kterých se pracovat takřka nedá. S rostoucími zkušenostmi se bude zvyšovat i vaše výplata, obvykle až o 50%, s vyššími částkami počítejte pouze pokud máte vizáž modelky, jste velmi dobří v jazycích (i programovacích), nebo prostě máte štěstí. Každopádně studium se dá samofinancovat. Již při nástupu na školu vám několik bank nabídne kontokorentní účet, tedy možnosti jít do mínusu, každá kolem 10.000 Kč, pokud budete mít takových účtů více, s nárazovými pracemi první rok přežijete. Potom přijdou prázdniny a možnost buď pracovat více, anebo vyjet do zahraničí, což je loterie s vyššími výhrami. Bylo by chybou zahodit svou šanci na vzdělání kvůli penězům. Pokud jste šikovní, určitě to zvládnete.

Be Sociable, Share!

2 comments to Finanční náročnost studia

 • Tereza

  Zdravím!

  Naprosto souhlasím, že studium na VŠ je velmi finančně náročné. Sama studuji již pátým rokem VŠ v Praze, kde jsou náklady ještě vyšší než ve zmíněném přehledu.

  Proto bych se ráda s ostatními podělila o informaci, která se ke mě dostala. Značka Always nabízí pomoc sociálně znevýhodněných studentům, kteří by rádi navštěvovali VŠ, ale bohužel na to nemají dostatek peněz. Dvou studentům nabízejí 25 000 Kč za semestr, po dobu až 5 let! A to už stojí za pozornost! :-)

  Více info je na http://www.always.cz/stipendium.

  Všem přeji hodně zdaru u přijímaček i při žádosti o stipendium! 😉

  Tereza

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Jakub

  Také zdravím,
  Domnívám se, že i v Brně jsou náklady mnohem vyšší. Ale záleží na tom, jak ke studiu, resp. studentskému životu přistupujete. Já třeba studoval státní školu a pak přešel na soukromou (http://newtoncollege.cz/), kde jsou náklady na studiu několikanásobně vyšší, ale ke škole jsem vždy pracoval a školu stíhal (jak státání tak soukromou), takže jsem si většinu nákladů bez větším problémů pokryl. Chce to chtít a jen neflámovat. Navíc díky práci ke studiu nejen pokryjete své náklady, ale získáte i tolik ceněnou praxi.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>