www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Jak se připravit na maturitu?

CB106409Také vám stávají při vyslovení slova maturita vlasy hrůzou? Maturita je strašákem pro každého studenta posledního ročníku a všichni se teší, až to bude mít za sebou. Co je ale na maturitě tak strašného? Kromě stresu, který je s touto zkouškou spojený, byste se měli připravit na velké kvantum informací, které musíte přemístit ze sešitů a učebnic do vaší hlavy.

Pokud jste svědomití studenti, kteří nechtějí nic ponechat náhodě, jistě už jste s přípravou na maturitu dávno začali. Nicméně někteří vytáhnou své poznámky až se začátkem „svaťáku“  a budou dohánět, co se dá. Hned od začátku je dobré kalkulovat s tím, na jakou vysokou školu se hlásíte a co budete muset prokazovat u přijímaček. Protože ty jsou nakonec mnohem důležitější než samotná maturita. Proto zvažte, zda se nebudete předmětům, na které se vás budou ptát u přijímaček, věnovat o něco více než těm, které jste si vybrali, aby doplnily povinnou čtveřici maturitních předmětů.

Na co byste neměli zapomenout, pokud chcete předmaturitní stres co nejvíce zmenšit?

Zajistěte si materiály, ze kterých se budete učit

Především je dobré mít se z čeho učit. Čím dříve si pročtete maturitní otázky, tím lépe. Určitě v nich narazíte také na otázky, které nevyčtete jen ze zápisků a budete si muset nastudovat i doplňkovou literaturu. Hned ze začátku byste však mohli zkusit popárat, zda nemá někdo z loňských maturantů vypracované otázky, které byste od něj mohli získat, Ulehčilo by vím to hodně práce. Ovšem vyplatí se opatrnost, a proto byste si měli ověřit, zda jsou zpracovány správně a nejsou v nich chyby. Také je dobré použít materiály, které si vypracovali studenti ke stejnému učiteli, který bude zkoušet vás. Každý kantor má totiž jiné nároky a chce třeba slyšet něco jiného.

Domluvte se na vypracování maturitních otázek

Pokud nemáte po ruce kvalitně zpracované otázky, nezbude vám nic jiného, než je vypracovat sami. Pak je dobré domluvit se ve skupině několika lidí. Každý se tak zaměří jen několik otázek a za to obdrží od ostatních ty zbývající. Při zpracovávání zkuste kromě učebnic použít i odbornou literaturu, ať získáte více informací. I když, není potřeba vypracovávat příliš podrobnou odpověď – jednak byste se toho tolik nenaučili a jednak na to nebude u zkoušky tolik času. Myslete však na to, jestli se vám tyto informace nebudou hodit u přijímaček ne vysokou školu. Pak se vyplatí jít víc do hloubky.

Začněte se učit včas

Jestli nepatříte mezi ty jedince, které donutí k práci až stres, začněte se učit včas. Což neznamená třeba na podzim, ale spíš se začátkem druhého pololetí. A začněte spíše s pročítáním připravených matriálů, na biflování přijde řada až těsně před maturitou. Ačkoli, třeba v případě jazyků je lepší nastartovat už od podzimu, protože slovíček k maturitním tématům je spousta a na poslední chvíli vám je hlava všechny nepobere.

Svatý týden

„Svaťák“ se nechejte v ideálním případě na opakování. Ale je jasné, že ideální případy příliš často nenastávají, takže asi i vy budete ve stresu dohánět, co se dá. Přesto význam opakování nepodceňte a alespoň den před samotnou zkouškou vyhraďte pro tuto činnost. Alespoň si vše trochu ujasníte a nebudete přetěžovat mozek dalšími informacemi, které už nebude mít kam ukládat. Při opakování se vám vyplatí mít v podkladech pořádek a ke každé otázce vypsané alespoň základní informace.

Co si vzít na sebe

Maturita je velmi důležitá zkouška, kterou završujete své středoškolské vzdělání, a tak je třeba přizpůsobit této příležitosti i vaše oblečení. Ačkoli vy sami to můžete cítit jinak, u učitelů jistě nezískáte žádné body navíc, pokud přijdete na maturitu v džínech a vytahaném tričku. Vaše oblečení by mělo být slušné a formální. Na druhou stranu, myslete i na to, abyste se cítili pohodlně a aby vás neznervózňovalo například padající ramínko od šatů.

Jak zvládnout maturitní zkoušku

V samotný den maturitní zkoušky se snažte myslet třeba na to, kam půjdete váš úspěch oslavit. Rozhodně se nesnažte podlehnout tlaku myšlenek na to, co by se stalo, kdybyste neuspěli. To se totiž stane málokomu z vás. Nejlepší rada pro krizovou situaci, kdy si nebude moct vzpomenout na potřebný údaj, je nemlčet a naopak snažit se mluvit, třeba i převést hovor na jiné téma. Učiteli sice možná dojde, že jste něco neřekli, avšak jistě ocení, že dokázali hovořit alespoň o něčem jiném. Nejhorší je hrobové ticho, případně pře s učitelem, že se vás ptá na něco, co v maturitních otázkách nebylo.

Tereza Zemanová

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>