www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Jak si vybrat studijní obor? Přece podle toho, co vás baví!

19344350A už je to tu. Čas maturit se nezadržitelně blíží a s tím i podávání přihlášek na vysoké školy. Vyvstává zásadní otázka: Kam se vlastně přihlásit? Počet vysokých škol a jejich fakult a oborů se neustále zvyšuje a s tím i naše možnosti studia.

Na jednu stranu jde o pozitivní jev, vždyť různorodost nám dává příležitosti, o jakých si naši rodičové mohli nechat jen zdát.  Na stranu druhou tato rozmanitost způsobuje, že hodiny sedíme nad katalogy vysokých škol, abychom vůbec zjistili všechny možnosti, které nám nabízejí. Avšak jak praví známé přísloví: Kdo vybírá, přebere.  Na co si tedy dát pozor? A který obor je pro vás ten pravý?

Vybrat obor ještě neznamená výhru

První, na co se každý uchazeč o studium dívá, je název oboru. To může být často dost zavádějící, protože ne každý název přesně vystihuje to, co se na dané katedře vyučuje. Vždy je důležité se zaměřit nejen na obory samotné, ale i předměty, které jsou na nich vyučovány. Často se stává, že se studenti nechají zlákat přitažlivým názvem, ale po prvním semestru zjistí, že je studium vůbec nebaví. Ať už na internetových stránkách vybrané školy či v jejím studijním katalogu najdete kromě základních informací i předměty, které se váží ke každému oboru. První část z nich je povinná, těm se prostě při studiu nevyhnete. Druhou část tvoří předměty povinně-volitelné. Tady už dostáváte možnost určitého směrování svého studia a výběru těch předmětů, které vás lákají.

Technika, humanitní vědy nebo medicína?

Pokud patříte do skupiny těch, kteří vynikají v jednom předmětu, můžete jásat. Řadíte se tak totiž mezi ty, pro které by měl být výběr školy nejjednodušší. Matikáři a fyzikáři se poohlédnou mezi technickými směry, češtináři mezi humanitními obory, biologové a vědátoři by si měli pečlivě projít přírodovědecké studijní oblasti.

Pokud vás baví hudební či výtvarná výchova, nebojte se to zkusit na uměleckých školách. I když se obecně traduje, že přijetí je velmi obtížné, proč byste to neměli být zrovna vy, kdo oslní přijímací komisi? Jestli je herectví vaším velkým snem, nenechte se odradit zdánlivou nepřekročitelnou bariérou přijímacího řízení. Koneckonců, i mnohé herecké hvězdy, které denně vídáme v televizi či při návštěvě divadla na prknech, které znamenají svět, se na svou vysněnou školu dostali až na několikátý pokus.

Ostatní prostě budou muset přemýšlet nad tím, co je opravdu baví, protože studovat něco jen pro to, že to chtějí rodiče, nemá smysl. Toto přemýšlení je vůbec nejdůležitější částí při výběru školy, na které hodláte strávit další roky svého života. A to je třeba si uvědomit.

Kde najdu informace o předmětech, které se vyučují na mém oboru?

Snad každá vysoká škola v České republice má vlastní internetové stránky. To platí i o jejich fakultách a oborech, které nabízí uchazečům o studium. Když budete důkladně pátrat, naleznete informace o předmětech, které vámi vybraný studijní program nabízí. Pokud jste strávili u internetu již několik hodin, stránky školy jste důkladně prošli, a přesto jste vyučované předměty nenalezly, nebojte se a napište na studijní oddělení školy. V zájmu každé vyučovací instituce by mělo být podání co nejvíce informací těm, kteří mají o studium na jejich škole zájem.

Jak se v informacích o předmětech zorientovat?

Jak už bylo řečeno výše, většina škol dělí předměty na povinné a volitelné. Těm povinným se nikdy nevyhnete, protože tvoří jakousi kostru každého oboru a jejich studium není podle vedoucích jednotlivých kateder možno vynechat. Většinou se jedná o úvody do různých problematik, většinou spíše obecnějšího charakteru.

Volitelné předměty jsou pak ty, mezi kterými si můžeme vybírat a často jsou specifičtěji zaměřené. U každého předmětu je dobré se podívat (pokud je to možné) na osnovu, to znamená, jakými otázkami a tématy se budete při studiu zabývat. Z těchto bližších informací můžeme usoudit, zda nás obor opravdu zajímá a má cenu se na něj hlásit.

Pokud objevíte něco, co vás na studiu vybrané školy příliš nezaujme nebo vás to dokonce vyděsí, nezoufejte. Jen málokomu se podaří studovat pouze ty věci, které ho baví a vždy se najde něco, čím je potřeba se prokousat, aby mohl člověk dosáhnout na vysněný titul.

Barbora Grexová

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>