www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Jak z Vás udělají právníka – studium na PrF MU

Na práva se chodí buď proto, že Vám fakt nejde matematika nebo jste četli Perryho Masona a učarovalo Vám kouzlo slovních soubojů. Někde mezi tím jsou rodinné tradice, vidina zajištěné budoucnosti, líbí se Vám elegantní kostýmky, nebo chcete mercedes. Možná chcete bojovat za práva chudých a bezbranných, hájit Greenpeace, možná se chcete nechat koupit a sklouznout do morálního bahna. Cokoli chcete, na právech v Brně Vám dají předpoklady k tomu, aby se Vám to povedlo. Já jsem třeba šla na práva, protože knižní verze Perryho Masona (mladý, bystrý, nápaditý, energický, chytrý a vždycky vyhraje) byl můj dětský hrdina. A taky bych jednou chtěla ten mercedes, ideálně ve žluté barvě.

Začátky jsou těžké…

Je potřeba přežít prvních pár semestrů a předměty typu sociologie práva, psychologie práva, právní dějiny,… Ty tak nějak zkouší, jak moc se chcete stát právníkem. V tomto období řada studentů objevuje krásy Brna a studentského života (čti: zabydluje se v hospodách). Řada jich jde studovat další obory na jiných fakultách nebo třeba pracovat. Na konci třetího ročníku Vás bude čekat zkouška ohněm – zkoušky z obchodního práva a z mezinárodního práva soukromého. Právě kvůli těmto dvěma předmětům končí řada vidin o mercedesech. Když to přežijete, přijde najednou skok a vy začnete svému okolí rozdávat právní rady. Ať už budou správné nebo špatné, rozhodně si za nimi budete stát. A pak se z Vás prostě stane právník.

Výborné zázemí

Právnická fakulta má všechno, co můžete během studií potřebovat. Na prvním místě je nezbytné zmínit menzu, kde Vás nakrmí kdykoliv během dne. Dále je tam tělocvična, knihovna, kopírky, skenery, počítačové učebny, automaty na kafe, knihkupectví. V okolí je řada barů a hospod, kde mnozí z Vašich spolužáků, možná i Vy sami, časem najdete druhý domov. Pokud dáváte přednost intelektuálnějšímu prostředí, nabídka kaváren je taky poměrně pestrá. A hned vedle práv je Moravská zemská knihovna, kde mají většinu knih, které jsou zrovna rozpůjčované na právech.

Vyučující a studijní plán

Učitelé jsou na právech v Brně různí. Na každé katedře je řada příjemných vyučujících, se kterými se dá snadno domluvit, a kteří mají dar učit. Potom je tam ale i pár lidí, kterým je lepší se vyhnout. Jelikož ještě nedržím diplom v ruce, nebudu tady uvádět žádná jména. Seznam zkoušejících, ke kterým jít na zkoušku je smrtelný omyl, si však studenti prvních ročníků velmi brzy seženou sami. Nic ale neplatí absolutně. Z mojí zkušenosti ti vyučující, kteří byli na studentských fórech vykreslováni jako nejkrvelačnější hydry, byli moc příjemní a uměli ocenit aspoň odvahu jít k nim na zkoušku bez větších znalostí.

Studijní plán je poměrně fixní a musíte se prostě naučit všechno. Jen malou část z celkového objemu předmětů, které musíte absolvovat, si můžete vybírat sami. Až ve 4. a 5. ročníku je nabídka povinně volitelných předmětů o něco širší. Můžete si vybírat třeba z předmětů s lidsko-právní tématikou, předměty zabývající se obchodním právem, mezinárodním právem, právem životního prostředí… prostě cokoliv chcete. Každý semestr je taky vypisováno pár předmětů vyučovaných v cizích jazycích, které většinou učí odborníci ze zahraničí.

Praxe

Kam se Vaše kroky budou po škole ubírat, Vám pomůže zjistit i povinná praxe. Trvá 40 pracovních dnů a musíte si ji splnit někdy během 4. a 5. ročníku. Buď si ji seženete sami, nebo si vyberete některého z poskytovatelů, kteří nabízí praxi na stránkách PrF. Splnění praxe se dá samozřejmě vyřešit razítkem od známého právníka. Je to ale podle mě škoda, protože až na praxi se naučíte dělat opravdové „právnické věci“. Ujasníte si, co vlastně chcete dělat, co Vás baví, rozšíříte si kontakty, možná si na praxi seženete i první místo po promoci.

Já se po čtyřech letech na právech stále více stávám právníkem. Uděluji svému okolí rady, u nichž si nejsem vždy stoprocentně jistá, že jsou správné, ale rozhodně si za nimi stojím. Taky jsem tak nějak rozumnější. Už vím, že Perry Masonem se prostě nestanu, protože u českých soudů nesedí poroty, které bych mohla po jeho vzoru ohromovat geniálními dedukcemi. A co se toho mercedesu týče, spokojím se i s červeným.

Více informací o Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně najdete na http://www.law.muni.cz.

H. A.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>