www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Kam do světa na univerzitu aneb nejlepší univerzity světa

.

Pokud si myslíte, že úroveň českých nebo slovenských univerzit je na nízké úrovni, pak zvedněte kotvy a vyražte za velkou louži do Ameriky. Právě mezi dvacítkou nejlepších univerzit světa se nachází 17 univerzit USA.

.

.

.

Letos to bude již po deváté, co šanghajská univerzita Jiao Tong každoročně zveřejňuje žebříček ARWU (Academic Ranking of World Universities) 500 nejlepších univerzit světa. Používá k tomu několik základních kritérií, podle kterých tento žebříček sestavuje. Mezi ně patří například nositelé Nobelovy ceny a Fields Medal (což je obdoba Nobelovy ceny pro matematiky), dále je to počet vysoce citovaných výzkumných pracovníků či množství příspěvků v časopisech Nature a Science. Celkem je takto hodnoceno více než 1 000 univerzit z více než 17 000 univerzit z celého světa.

Už od roku 2003 patří první místo Harvard University. V roce 2010 to bylo poprvé, kdy se na druhé místo dostala University of California, Berkeley, na dalších místech skončily Stanford University a Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Mezi dvacítku nejlepších se dostaly dvě univerzity z Velké Británie, konkrétně na 5. místě University of Cambridge a 9. místě University of Oxford. Dvacátou nej vysokou školou je The University of Tokyo.

Jedinou univerzitou z České a Slovenské republiky, která se dostala do TOP 500 je pražská Karlova univerzita. Už šest let se drží na dělěné pozici – 201. až 300. místo.

Mezi stovkou nejlepších je 58 amerických univerzit (z toho jen 4 kanadské, zbytek USA), dále 33 evropských (nejvíce 11 je z Velké Británie, 5 je německých). Devět univerzit je z Asie, z toho je pět japonských.

Pokud jste vy nebo vaši známí na těchto univerzitách studovali, tak se nezapomeňte zúčastnit naší soutěže, jejíž uzávěrku jsme prodloužili a dejte nám vědět, jak se studuje v zahraničí.

Zdroj: http://www.arwu.org/

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>