www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Koleje nebo privát?

Koleje v SheffielduPřijetí na vysokou školu je radostná událost, která však jde ruku v ruce s mnoha povinnostmi, ne vždy jednoduchými. Jedním z důležitých úkolů pro ty, kteří nestudují v místě bydliště, je zajištění ubytování. Je lepší zvolit bydlení na koleji nebo větší svobodu na privátu?

Kolej

Bydlení na koleji má svoje výhody. Především oceníte to, že se po nastěhování prakticky nemusíte o nic starat, snad jen o to, abyste každý měsíc zaplatili nájemné. Máte na dosah spoustu nových kamarádů, kteří vám mohou pomoci s úvodními problémy, poskytnout materiály do školy anebo vás pozvat na pokojovou párty. Problémem však může být úroveň vybavení kolejních pokojů, která se velmi liší. Když máte štěstí, můžete se dostat na koleje, kde budete bydlet v podstatě stejně jako v normálním bytě. V jedné buňce je několik pokojů a pro ně společná kuchyně a koupelna se záchodem nebo dokonce samotný pokoj má svoji kuchyň i koupelnu. Na druhou stranu, výjimkou nejsou koleje, kde bydlíte v pokojích s palandami, a kuchyně je společná pro celé patro, stejně jako umývárny a toalety. O lednici, ve které byste si uchovávali své potraviny, si můžete nechat zdát. Měsíční ceny za kolej se pohybují od 1 800 Kč až po 3 500 Kč. Záleží, v jakém městě studujete a jak staré jsou koleje a jejich vybavení.

Nevýhodou kolejí není jen mnohdy nedostatečné vybavení, ale také poměrně malá kapacita. To se na našich školách řeší různě, někde dostávají koleje přednostně prváci, což je jistě vstřícné gesto, jelikož jim s příchodem na VŠ a hlavně do jiného města odpadá alespoň jedna starost. Avšak, ani jako prváci nemáte místo na koleji jisté.

O přidělení místa na koleji žádáte většinou už u zápisu nebo během jarního či letního semestru při studiu. Spolu s rozhodnutím o přijetí na VŠ vám v obálce přijde také Žádost o ubytování na kolejích, kterou pak vyplněnou odevzdáte studijním referentkám. Dál nezbývá než čekat, zda se pro vás místo najde.

Privát

Pokud s žádostí o přidělení místa na koleji neuspějete, nebo chcete bydlet samostatně, čeká vás shánění privátu.  Nabídek je dost, nicméně výběr podle vlastních požadavků počet nabídek může snižovat na minimum a hledání se stává náročným. Nabídky můžete hledat přes facebook, internetové portály, realitní kanceláře, vývěsky na univerzitách či od známých. Složitější je hledání pro ty z vás, kteří budete vybírat na dálku. Často se však již na internetu objevují vizualizace pokojů, a nebo požadujte spoustu fotografií.

Bydlet můžete v bytě či domě, který obývají pouze studenti nebo spolu s majiteli. Ti však často požadují, aby jste odjížděli na víkend domů.

Při výběru privátu se řiďte především vlastními požadavky. Důležitá je vybavenost bytu, počet osob v jednom pokoji, ale také třeba vzdálenost od školy. Cena se liší především  lokalitou domu. U ceny si nezapomeňte zjistit, zda zahrnuje či nezahrnuje inkaso a internet. Pozor si dejte na pronajímatele. Nejvýhodnější je, když s nimi podepíšete klasickou smlouvu o pronájmu. Pokud ji nemáte, může se vám stát, že vás majitel bytu vyzve k vystěhování nečekaně, ze dne na den.

Ubytovací stipendium

U privátů, ale většinou i kolejí si pronajímatel často pojišťuje vaši solidnost tím, že chce zaplatit nájemné na další měsíc či dva dopředu. Ať už zvolíte kolej nebo privát, měli byste vědět, že máte nárok na příspěvek na ubytování, tzv. ubytovací stipendium.

Co musíte splňovat, abyste měli na příspěvek nárok? Musíte studovat váš první studijní program v prezenční formě, aniž byste překračovali standardní dobu studia, a místo vašeho trvalého bydliště musí být v jiném okrese, než se nachází vaše škola. Konečná výše tohoto příspěvku a další kritéria pro jeho získání závisí na vaší škole, která má jeho přerozdělení v kompetencích. Přesné údaje proto hledejte ve stipendijním řádu vaší školy.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>