www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Lákají vás dálky?

New-ZealandMožnosti studia v zahraničí, studijně-pracovní pobyty, au-pair pobyty, dobrovolnické projekty.

Kdo rád cestuje a poznává nové kultury, může vyrazit za studiem do zahraničí. Kromě znalostí v oboru je zahraniční pobyt skvělou příležitostí získat neocenitelné zkušenosti, rozšířit si jazykové znalosti a poznat kulturu hostitelské země. Další možností jsou pracovní nebo au-pair pobyty, dobrovolnické projekty,  které vám smysluplnou formou umožní poznat nové země, kultury a přátele.

Nejznámějším programem mezinárodní vzdělávací nabídky je Erasmus. Pro studenty bývá nejsnazší volbou. Po uchazečích se obvykle požaduje, aby měli ukončen minimálně první ročník studia na vysoké škole a prokázali potřebnou znalost cizího jazyka. S Erasmem ale strávíte v zahraničí jen jeden nebo dva semestry. Je vám to málo? Tak zkuste v zahraničí strávit celé studium a získejte titul některé ze zahraničních univerzit.

Jak se tam dostat?

Plná nůše studijních nabídek se před českými studenty rozsypala vstupem Česka do EU. Nyní máte stejná práva jako evropští studenti. Po zaplacení zdravotního pojištění a případně i školného můžete studovat jako běžní studenti na jakékoliv univerzitě ve státech Unie. Nabídka je pestrá. Stačí rozhodnout se, co a kde chcete studovat. A taky musíte být trpěliví při vyhledávání informací a vyřizování oficialit.

Jak těžké je dostat se na školu?

V Irsku, Německu, Nizozemí, Francii a Řecku přijímají studenty na základě maturitního vysvědčení. Německo navíc požaduje osvědčení o znalostech němčiny. Ve Švédsku, Finsku, Dánsku,  Polsku, Belgii a Rakousku skládají přijímací zkoušky jen uchazeči hlásící se na vybrané obory. Bez obvyklého přijímacího řízení se neobejdete v Litvě, Lotyšsku, na Slovensku, Kypru a na Pyrenejském poloostrově. Estonské školy pořádají přijímací testy, ale zohledňují i výsledky maturity. Slovinci, Maďaři a Britové si kritéria pro přijetí určují sami.
Studovat se dá ale i v exotičtějších zemích prakticky po celém světě. Pokud se dorozumíte španělsky nebo portugalsky, otevírá se vám brána do Jižní Ameriky. Umíte-li rusky, můžete jet na stáž nebo za studiem do zemí bývalého Sovětského Svazu. Pro evropské studenty se otevírá i možnost studovat v Číně nebo Japonsku. Administrativní záležitostí pro takové studium jsou pochopitelně náročnější a je třeba vše řešit se značným předstihem.

Počítejte s vysokými finančními náklady

Ve vyspělých západoevropských zemích jsou životní náklady vyšší než v Česku. Připlatíte si hlavně za ubytování a za služby. A v první řadě nesmíte zapomenout na studijní materiál a školné!

Každá země má vlastní vzdělávací systém – v Evropě jsou státy jak s placeným, tak i bezplatným školstvím. S placením počítejte v Belgii, Nizozemsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Rakousku, Irsku a Velké Británii. V Británii naštěstí vyšli českým studentům vstříc a školné snížili. Školné se pohybuje na škále od 300 eur (Portugalsko) po několik tisíc ročně.
V Polsku a Slovinku nemusíte platit za prezenční studium. Bezplatně můžete studovat v Řecku, Dánsku, Finsku, Švédsku, Německu a Francii.

Přivydělejte si prací

Jak zvýšené finanční nároky vyřešit? Většinu peněz vám jistě poskytnou rodiče, ale prostředky si můžete sehnat i sami. Prací, stipendiem nebo tím, že za vás náklady zaplatí firma či organizace. Jednou z možností pokrytí nákladů je i studentská půjčka.

Pracovat při studiu lze bez problémů v zemích, kde Češi nepotřebuji pracovní povolení. I tak ale počítejte s nejrůznějšími omezeními, často vás budou úřady limitovat určitým počtem hodin, které můžete odpracovat. Konkrétní informace můžete získat na zastupitelských úřadech jednotlivých zemí v ČR, které najdete na stránkách ministerstva zahraničí (mzv.cz). Ve Velké Británii a Irsku mohou studenti pracovat 20 hodin týdně a nemusejí odvádět daně, pokud jejich výdělek nepřekročí hranici 3000 liber za rok. V Nizozemí je limit stanoven na 10 hodin týdně, v Dánsku na 15 hodin. Ve Finsku a Švédsku omezení takřka neexistují. V Rakousku musíte mít pracovní povolení a výše vašeho výdělku je omezena 325 Eur měsíčně. V Německu si můžete jako studenti bez pracovního povolení vydělávat maximálně 3 měsíce v roce. A třeba belgické zákony říkají, že vám „práce nesmí bránit ve studiu“.

Pomoci mohou i stipendijní nadace

Můžete se také pokusit získat finance od nadací, které se specializují na vzdělávání a vypisují konkurzy pro udělení grantu na zahraniční studia. Základní odkazy naleznete na stránkách Domu zahraničních služeb (www.dzs.cz). Připravte se na to, že budete muset doložit svoje jazykové vzdělání, ostudu si nesmíte udělat ani životopisem a motivačním dopisem. Musíte se dobře prezentovat a prodat svoje schopnosti. Obvykle budete potřebovat i seznam referencí, tedy doporučení od někoho, kdo zná vaše dovednosti a předpoklady ke studiu.

Co si musíte zařídit

Pokud se stanete řádnými studenty zahraniční školy a chcete mít zdravotní a sociální pojištění hrazeno v celé výši státem, musíte doložit zdravotní pojišťovně rozhodnutí MŠMT o postavení studia na VŠ v cizině na roveň studia na VŠ v České republice.

Některé státy po vás budou požadovat doložení toho, že na studium a hlavně pobyt v zahraničí máte dostatek finančních prostředků.

Studijně pracovní pobyty

Pokud jste studentem vysoké školy, můžete vyjet na studijně pracovní pobyt. Nejvíce zájemců jezdí přes program „work and travel“ do USA, Velké Británie, Australie, na Nový Zéland, kde se kromě vydělávání peněz věnují také studiu angličtiny. Program  je ale otevřený i pro jiné země. Nejznámější agentury zprostředkovávající zahraniční pobyty, jsou Student Agency, GTS travel nebo Alfa Agency.

Au-pair a dobrovolnické pobyty

V případě, že si chcete po maturitě od studia odpočinout, ale nechcete jen sedět doma u pece, můžete se vydat do světa jako au-pair.  Au-pair většinou dělají dívky, které se v cizích rodinách starají o děti a o domácnost. Někdy ale rodiny vyžadují kluka nebo dokonce páry. Dívka se stará o děti a kluk o dům. Většinou je potřeba vlastnit řidický průkaz.

Pokud máte velkorysé srdce a rádi pomáháte druhým, je pro vás připraveno velké množství dobrovolnických projektů, u kterých se můžete realizovat a pomoci potřebným. Pomáhat můžete kdekoliv po světě. Administrativně je samozřejmě jednodušší vyřídit si program v rámci Evropy. Pokud vás láká práce třeba v Africe, je třeba počítat s přípravou a školením velmi dopředu. Rovněž musíte projít poměrně složitým procesem očkování proti zákeřným chorobám. Blizší informace můžete nalézt na www.inexsda.cz nebowww.evs.place.cz.

Chcete něco najít? Koukněte na Eurodesk

Evropskou informační služba mládeže je síť informací o možnostech v EU. Pokud chcete studovat v zahraničí, najít si tam brigádu nebo pracovat, klikněte na eurodesk.cz. Systém umožňuje, aby zájemce rychle získal aktuální informace o grantových programech z EU a většiny evropských zemí, informace o národních a evropských organizacích působících v oblasti vzdělávání a mládeže, i odkazy na další související internetové stránky.

Vše rozmýšlejte dopředu

Pokud máte o  zahraniční pobyt zájem, doporučujeme začít s přípravami minimálně rok a půl před zahájením vlastního studia. „Například přihláška na Oxford nebo Cambridge musí být poslána téměř rok před začátkem školního roku! A kde pak narychlo seženete požadovanou jazykovou zkoušku, doporučení od učitele nebo rozhodnutí ministerstva školství o postavení studia v cizině na roveň studia v ČR pro zdravotní pojišťovnu?“ poučuje server eurodesk.cz.

Může se hodit:

www.eurodesk.cz
www.dsz.cz
www.euroskop.cz
www.msmt.cz
www.mzv.cz
www.edu.cz
www.csvs.cz

Informace o stipendiích:

www.internationalscholarships.com
www.studyabroad.com
www.intstudy.com
www.studyoverseas.com
www.transworldeducation.com
www.IEFA.org
www.scholarshipnet.info
www.eastchance.com

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>