www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Mám maturitu. A co dál?

Pokud se rozhodnete pokračovat po maturitě ve studiu na vysoké škole, měli byste si ujasnit, co od toho očekáváte. Nejlépe už v době, kdy se budete rozhodovat, kam podáte přihlášku.

Určit si, co čekat od studia na vysoké škole přitom není jednoduchá věc. Zatímco znalosti, které získáte na gymnáziu nebo třeba na obchodní akademii, se u konkrétních škol až tak neliší, jelikož jsou určeny osnovami, poznatky, které si odnesete z vysoké školy, se odlišují výrazně. Chcete-li studovat například psychologii, počítejte s tím, že podoba studijního programu, který vypisuje Pedagogická fakulta UK, bude určitě jiná, než třeba u psychologie na Fakultě sociálních studií MU. A ta se bude lišit od stejného oboru vyučovaného na Filozofické fakultě téže univerzity. Překvapit vás může i podoba studijních oborů, které odpovídají předmětům, které jste měli už na střední škole – třeba dějepisu, zeměpisu nebo fyziky.

Jak tedy zvolit školu, která vám bude vyhovovat nejvíc?

Rozhodně se vyplatí zjistit si o škole a oboru, který chcete studovat, co nejvíc. Můžete vyrazit na den otevřených dveří, kde se však bude o zvoleném oboru mluvit převážně v superlativech. Vyplatí se také prozkoumat webové stránky vybrané univerzity a její fakulty a pokud je to možné, podívat se, jakou konkrétní skladbu předmětů zvolený obor nabízí.

Důležité je rozmyslet si, zda chcete projít typickou akademickou výukou, nebo chcete školu zaměřenou na praxi už od prvního ročníku. Oba typy mají své výhody i nevýhody. Pokud je výuka zaměřená již od začátku na praxi, snáze se do ní ve skutečnosti zapojíte, navíc můžete začít pracovat v oboru již při studiu. Prakticky orientované školy totiž většinou nevyžadují tak velké nároky například při zkouškách, což ovšem nemusí znamenat, že jsou snazší. Zkrátka, už v prvním ročníku se naučíte něco ze svého oboru a můžete to na trhu práce prodat.

Teoretické a praktické obory

Obory, které nabízejí například filozofické či přírodovědné fakulty, budou spadat do druhého zmíněného typu. Znamená to, že výuka bude akademičtější. Získáte řadu informací, jejichž znalost budete muset předvést u zkoušky, přičemž je jen na vás, zda pro ně najdete využití. Výhodou je, že můžete pokračovat i v doktorském programu, případně zvolit akademickou kariéru pro celý život. Taková možnost existuje samozřejmě i u praktických oborů, avšak u těch není až tak obvyklá.

Praktické obory si volte zejména tehdy, když jste si jimi jisti. Je totiž škoda, studovat pět let třeba strojní inženýrství, a pak zjistit, že vás ten obor vlastně nebaví a raději byste pracovali v personální agentuře. Když vystudujete například italštinu, je volba povolání širší. Neznamená to však, že by to bylo výhodnější, studenti technických a obecně prakticky zaměřených oborů hledají zaměstnání snadněji.

Také si ještě před podáním přihlášky na vysokou školu zjistěte, jestli na vámi zvolený bakalářský obor navazuje magisterské studium. Pokud ne, máte možnost absolvovat je na jiné škole, ale počítejte s tím, že budete muset znovu dělat přijímačky, ať už bude váš studijní výsledek u státnic jakýkoliv. Navíc můžete mít problémy kvůli tomu, že jste v rámci svého bakalářského studia neabsolvovali předměty, na které se navazuje.

Náklady spojené se studiem

V neposlední řadě byste měli zvážit finanční nároky studia zvoleného oboru. Naše vysoké školství je prozatím zadarmo, to ale neznamená, že vaše investice budou opravdu nulové. Při studiu informatiky se těžko obejdete bez výkonného počítače, studenti tělocviku pak budou potřebovat rozličné sportovní vybavení a budou si povinně platit nejrůznější sportovní kurzy. Jinde se zase neobejdete bez drahých skript. Pokud chcete studovat jazyk, bylo by vhodné vyjet na zahraniční studijní stáž, avšak náklady vám stipendium pokryje jen částečně.

Při rozhodování by vám mohly nejvíce pomoci postřehy starších kamarádů či spolužáků, kteří už na vysoké či vyšší odborné škole studují. Berte sice v potaz subjektivitu, ale pokud vás upozorní na některá negativa, berte je alespoň částečně na zřetel. Je totiž škoda ztrácet rok tím, že se budete trápit studiem oboru, který vůbec nenaplňuje vaše očekávání a čekat na další přijímačky. Nicméně pokud se vám to stane, buďte si jisti, že nejste jediní, kdo se ocitl v takové situaci. Zkrátka, očekávání a realita jsou dvě odlišné věci, a na to se pokuste nezapomenout.

Tereza Zemanová

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>