www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Mám na to? Proč nezkusit dvě školy zaráz…

Když trpíte hyperaktivitou, nadšením a energií, je souběžné studium dvou škol ta správná volba. Vlastně se pak vůbec nenudíte. Každý semestr máte na konci tak okolo deseti zkoušek, což je děsná sranda.

Ale má to svoje výhody. Doma můžete rodičům říkat jak nestíháte a oni vás z lecčehos omluví s tím, že „on náš Lojzek má ty dvě školy, pořád se učí“… A tak když se naučíte trošku jak to chodí, zvyknete si na kapku větší nervy při zkouškovém, na to, že nemáte žádný pěkný prospěch, že občas nestíháte chodit do hospody každý den, zjistíte že to není až tak špatná volba.

Dozvíte se toho trochu víc. No a nakonec by z toho měly vzejít i dva tituly, což vás na trhu práce zas o kousek nahoru určitě posune. Možná je lepší jednu školu studovat kombinovaně tzn. dálkově. Pak nemusíte ve škole sedět od pondělí do pátku. No ale zato zase píšete spoustu úkolů, seminárek a všelijakých podivných prací, které zaberou spoustu bezesných nocí. Taky různé termíny na registrace termínů a zkoušek je potřeba si ohlídat. Může se stát, že když už máte něco přihlášeno na jedné škole, na druhé to zatím třeba ještě ani nezačalo, tak je potřeba myslet i na toto. No a nakonec uznávání předmětů.

Je pěkné, když studujete sociologii, ale nestudujete sociologii pro právníky, studujete filosofii, ale ne tu pro pro manažerskou praxi… a tak se pak nedivte, že vám málokterý předmět uznají z jiné školy. Různých vychytávek a  způsobů, jak vás naštvat, má každé studijní oddělení plno. Je potřeba to ale pořád zkoušet a nevzdávat se. A co je docela fajn na tomto studiu, tak to, že se nemusíte tvářit pořád jako příslušník jednoho řemesla. Nemusíte být ten namyšlený ekonom, co odírá ty chudáky… Vy jste právě filosof, co studuje dějiny ekonomických teorií. Však to poznáte, jak se dá mezi jednotlivé obory pěkně schovat. O každé profesi totiž existuje nespočet vtipů. Vy se pak můžete tvářit, že se vás to netýká.  Někdy se může stát, že si budete tolik zoufat, že už budete chtít jednu školu pustit k vodě. To je moc velká škoda. Je lepší se rozhodnout už na začátku, v prvním semestru. Pak už je to škoda těch odedřených zkoušek, energie, času, naštvané tváře vaší přítelkyně, rodičů, kamarádů a vlastně všech, že na ně nemáte čas, že leccos flákáte, berete kvapem a že všude jen prolítnete. Možná, že mají pravdu. Ale dvě školy asi ani studovat jinak nejdou.

Jestli se chcete naplno věnovat a koncentrovat jen na jeden obor a víte, že je to vaše životní poslání, pak doporučuji plně se věnovat jenom této jedné škole a vyhrát si při psaní seminárek, čtení doporučených textů, materiálů, chození na přednášky, konzultace a podobné věci, které při souběžném studiu určitě nestihnete.

Nestihnete mít za A u většiny zkoušek, červený diplom a senátorství v akademickém senátu vám budou známé a vzdálené jako chlupatá srst Ptakopyska australského. Zato si ale budete připadat fajn, že máte záběr, studujete toho docela dost a většinou i to, co chcete. To tedy ovšem, jestli se nenecháte přemluvit od rodičů, ale to už dneska není „in“. Takže pokud do toho jdete, je fajn dobře si svou „dvouškolnou“ kombinaci zvolit tak, aby se doplňovaly.

Hlavní přínos tohoto studia je, že se naučíte hospodařit s časem a přestanete dělat spoustu zbytečných věcí. A studentský život, no do toho vlítnete stejně. Můj tip by byl nakonec asi takový. Když už jste se nějakou konstelací hvězd nebo sedliny kafe či hnutím vesmíru či osudových činů dostali na vysněnou školu, drže se jí. Až se rozkoukáte, tak pak snad za rok si přihoďte školu další. To kdyby jste se nudili nebo si přišli nevyužití, chtěli víc a podobně. Hodně štěstí, nervů a hurá do toho.

Jan Duda

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>