www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Marius von Mayenburg – PERPLEX

Marius von Mayenburg

PERPLEX

Režie Petr Svojtka

Česká premiéra v Divadle Rokoko 19. 11. 2011

Tragikomedie o neuchopitelnosti reality a identitě člověka je plná nečekaných překvapení a dějových zvratů, ze kterých jsou všichni zúčastnění naprosto perplex.

Tragikomedie o absurditách dneška je velmi originální a zábavnou výpovědí, která upoutá pozornost novátorským dramatickým přístupem a také spoustou neotřelých nápadů. Vršení překvapivých změn situací zcela určitě pobaví a rozesměje, ale v posledku dovede diváky také k přemýšlení o tom, jaký je vlastně svět, v němž žijeme, co je a co není pravda a v čem vlastně spočívá smysl života?

Vše začíná jako konverzační komedie, manželé se právě vrátili z dovolené domů, něco tu ovšem nehraje: jak to, že není zaplacená elektrika a odkud se vzal tenhle květináč? Je tohle vůbec náš byt?
Bohužel, už není. Kamarádi, kteří měli občas přijít zalít kytky, se totiž v jejich bytě jednoduše sami zabydleli. Absurdity se začínají vršit a všichni postupně ztrácejí půdu pod nohama. Vztahy všech postav se rozpadají a opět skládají a nikdo si už nemůže být ničím jistý.

Marius von Mayenburg, (1972) patří k nejhranějším současným německým autorům. Poprvé se prosadil hrou Tvář ohni (1998), která získala řadu cen a byla úspěšně přeložena do mnoha jazyků, včetně češtiny (B. Balvín). V roce 1997 byl oceněn jako začínající dramatik roku. Spolupracoval s mnichovským divadlem Kammerspiele, absolvoval stáž na Royal Court Theatre v Londýně, kde se setkal také s režisérem Petrem Svojtkou, a dnes je spojen zejména s berlínským divadlem Schaubühne. V Česku byly z jeho tvorby dosud uvedeny hry Tvář v ohni (HaDivadlo), Eldorádo (Národní divadlo v Praze),  Turista (DISK), Pes, noc a růže (Divadlo Tramtárie Olomouc), Kámen (Divadlo Letí), Ošklivec (Divadlo Na Vinohradech).

Hru uvedeme v české premiéře v režii Petra Svojtky v divadle Rokoko.

Režie               Petr Svojtka

Překlad            Kateřina Bohadlová

Dramaturgie    Jiří Janků

Scéna              Henrich Boráros

Kostýmy          Linda Boráros

Hudba              Martin Horáček

Titulní foto na plakát: Jarmila Štuková Kovaříková

Hrají:

Eva                  Veronika Kubařová

Judith               Lenka Zbranková

Robert              Viktor Dvořák

Sebastian         Jiří Hána

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>