www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Moderní trendy ve vzdělávání

E-learning, roboti, učitelé a spolehlivost internetových zdrojů


Pryč jsou doby, kdy naše babičky a dědečkové psali poznámky a úkoly křídou na příruční tabulku. Pryč už jsou ale možná i doby, kdy by studenti odevzdávali seminární práce vytištěné na papíře, nebo dokonce psané rukou. Téměř všechny práce, registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, žádost o koleje, veškerá studijní agenda je na většině vysokých škol obhospodařována po internetu. Po úspěšném zdolání přijímacích zkoušek a prvních krůčkách po vysoké škole se budete muset seznámit s on-line systémem, který je pro život studenta naprosto klíčový.

Většina studentů dnes již běžně používá internet pro vyhledávání informací, zábavu a komunikaci. Projdete-li se po vysoké škole, narazíte většinou na spoustu mladých lidí, kteří se na chodbách, v univerzitních kavárnách nebo knihovnách snaží luštit text nebo  práci uloženou v jedničkách a nulách. Skoro každý už dnes vlastní laptop, který často představuje studentova nejvěrnějšího přítele.

E-learning

Procesu, který  poskytuje vzdělání elektronickou formou, se říká e-learning (výuka po internetu). Prostřednictvím informačních a komunikačních technologií  se studenti mohou dostat k různým kurzům (ať už placeným nebo zdarma), předmětům, mohou si mezi sebou přeposílat studijní i jiné materiály. E-learning ale zahrnuje i výše zmiňovanou studijní administrativu. Studenti tak mohou komunikovat s pedagogy, studijním oddělním apod. Vzhledem k tomu, že vše funguje přes internet, neplatí zde běžná omezení osobního styku.

Díky on-line aplikacím tak můžete studovat předmět, který se vyučuje na některé zahraniční univerzitě. Pedagog s vámi komunikuje e-mailem, na stránkách předmětu si stahujete materiály požadované ke zkoušce, která je rovněž vypsaná na konkrétní termín a probíhá na webu. Výhody tohoto způsobu jsou jasné. Možnost studovat bez limitních omezení jako je třeba místo nebo čas studia. Zároveň možnost snadno zpřístupnit studentům materiály, jež by museli jinak pracně shánět po knihovnách. Zkrátka umožňuje tzv. distanční studium, to jest studium na dálku.

E-learningový způsob výuky však nemůže fungovat ve všech oblastech vzdělávání. I přesto, že je možné nalézt velké množství kurzů, ne všechny se mohou srovnávat s  běžnou výukou s „živým“ pedagogem. Například výuka cizích jazyků přímo vyžaduje osobní interakci s mluvčím, který studenta v reálném čase koriguje v jeho úsilí. Nutno ovšem také dodat, že spousta našich studentů, ale i pedagogů, není na e-learning ještě zvyklá a považuje ho za méněcennou formu studia.

Elektronická  výuka dnes nemusí být vázána pouze na osobní počítače. Existuje velké množství aplikací pro mobilní telefony, mp3 přehrávače nebo různé kapesní počítače, které přístupnou formou předávají vědomosti. V souvislosti s tímto novým trendem se z e-learnigu začíná odvozovat jeho mladší sourozenec, a to je právě m-learning (mobilní vzdělávání). Dnešní mobilní telefony už jsou natolik výkonné a spolehlivé, že bez problémů zvládají přehrávání hudby i videa. Nemají tedy ani problém poradit si s e-learningovými aplikacemi.

Materiály dostupné na internetu jsou ale v mnohém problematické. Studenti dnes běžně čerpají hlavní část informací právě z elektronických zdrojů, u kterých je velmi těžké určit jejich spolehlivost nebo pravost. Portály jako je například on-line encyklopedie wikipedia.org jsou často tvořeny i aktualizovány běžnými uživateli bez zásadní možnosti schválení autoritou v oboru. Do běžného českého slovníku se už pomalu dostává slovo „vygooglit“, tedy najít informace prostřednictvím globálního vyhledávače google. I když na googlu můžeme najít téměř cokoliv, měli bychom být opatrní a pečlivě překontrolovat vyhledané výsledky.

Výhled do budoucna

Těžko říct, jak bude vývoj vypadat do budoucna. Možná, že za pár desítek let žádní učitelé ve školách nebudou. Možná, že všechno budou zvládat roboti po internetu. Tištěné knihy přestanou vycházet, vše bude on-line nebo natočené do digitálního audiozáznamu. Přednášky budou jen na videu a předměty si budem moci vybrat z univerzit celého světa. Jedno je jasné tento proces už probíhá a je velmi patrný. Nikdo však nemůže zaručit, že neprijde jiná, ještě vyspělejší  forma výuky.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>