www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Podání přihlášky na vysokou školu

Vyplnění a podání přihlášky ke studiu na vysoké škole je prvním krokem k cestě na univerzitu. Přihlášku rozhodně nenechávejte na poslední chvíli, abyste se po nečekaných komplikacích zbytečně nepřipravili o možnost absolvovat přijímací zkoušky na vysněnou školu.

Přesný přehled bakalářských a magisterských studijních programů a studijních oborů na vysokých školách v ČR vychází každoročně v jednom z listopadových čísel Učitelských novin. V přehledu najdete všechny důležité informace, bez nichž se při výběru studia a vyplňování přihlášek neobejdete.

Formulář přihlášky na vysoké školy seženete nejjednodušeji na vaší střední škole, najdete jej i na internetu (například ve formátu PDF), takže si jej můžete v nouzi vytisknout. Přihláška ke studiu se obvykle podává písemně, ale některé VŠ nově umožňují podávat přihlášky v elektronické podobě (formuláře najdete vždy na stránkách vysokých škol).

Co v přihlášce nesmí chybět

Po uchazečích se požaduje pečlivé vyplnění přihlášky. Vyplňuje se jen silně orámovaný text s údaji o vaší osobě, typu programu, druhu studia i údaje o vysoké škole. Pročtěte si všechny kolonky, protože text je doplněn dohromady 20 poznámkami, při jejichž přehlédnutí se budete chytat za hlavu. Školy zdůrazňují, že je velmi důležité vyplnit i obor středoškolského vzdělání a IZO (idenfikační znak střední školy). Naopak potvrzení od lékaře je nutné jen na vybraných oborech (např. tělesná výhova a sport). Správnost údajů pak potvrdíte čestným prohlášením a podpisem. Rozhodně nezapomeňte doložit doklad o zaplacení manipulačního poplatku!

Manipulační poplatek

Známka na dopis není jedinou částkou, která je s přihláškou spojena. Školy si stanovují tzv. manipulační (administrativní) poplatek, bez jehož zaplacení vám pozvánka ke zkouškám nepřijde. Pokud jste si v rámci jedné fakulty vybrali více studijních oborů, musíte podat přihlášku na každé studium zvlášť. A obvykle platí: co přihláška, to další poplatek, který je nevratný. Výši poplatku si stanovují jednotlivé fakulty a pohybuje se mezi čtyřmi až šesti sty korunami. Kolem pětistovky zaplatíte i soukromým vysokým školám. Extrémem je University of  New York in Prague, kde byl loni  poplatek 2000,-Kč.

Termín podání

Lhůty pro podání přihlášky si stanovují jednotlivé vysoké školy a fakulty. Tradičním termínem pro většinu oborů bývá poslední únorový den. Studijní programy v oblasti umění a architektury jsou ale výjimkou – kdo chce např. na AVU či na FAMU, musí si s přihláškou pospíšit a poslat ji už do konce listopadu. Přijímací řízení se pak obvykle koná rovněž dříve -v lednových a únorových termínech. Naopak hlavně na technické směry je možné přihlásit se ještě v březnu. Zvláštní termíny podání přihlášky jsou vypsány i pro druhé kolo přijímaček, stejně jako pro navazující magisterská studia. Mezi soukromými školami jsou termíny dost nejednotné – jsou vypsány  jak do konce února, tak i do konce května jako v případě Škoda Auto Vysoká škola. Na druhé kolo přijímaček je možné přihlásit se ještě v srpnu. Obecně lze říci, že soukromé školy vycházejí studentům vstříc, aby nalákaly neúspěšné uchazeče veřejných škol. Například na vysoké škole Karla Engliše v Brně je možné na základě individuální domluvy podávat přihlášky v průběhu celého akademického roku.

Elektronická přihláška

E-přihláška je novinkou posledních let. Jako první ji začala nabízet brněnská Masarykova univerzita. K MU se postupně připojily i další veřejné vysoké školy (např. UP Olomouc, OU Ostrava, ZČU Plzeň, SU Opava, ČVUT v Praze i VUT v Brně aj.). V přijímacím řízení pro akademický rok 2006/2007 už MU papírové přihlášky dokonce ani nepřijímala.

Cena poplatku za e-přihlášku je obvykle o 50 až 150 Kč nižší. Přesné informace, návody a postupy najdete vždy na stránkách jednotlivých vysokých škol. Školy se podáním přihlášky přes internet snaží zjednodušit práci sobě i vám. E-přihláška je plnohodnotnou přihláškou ke studiu – stačí, když pečlivě vyplníte všechny  požadované údaje.

Dejte si pozor na to, aby na vybranou fakultu dorazily informace o platbě manipulačního poplatku, protože podáním přihlášky přes internet se zaplacení poplatku nevyhnete. Na některých školách požadují i vytištění zjednodušené přihlášky, zároveň slouží jako doklad o tom, že jste se k přijímačkám přihlásili.

Například v informačním systému MU můžete po naťukání hesla zkontrolovat přijetí přihlášky i platby a ověřit si, že se s vámi počítá v přijímacím řízení, případně napravit nedostatky.

Školy považují e-přihlášku za mnohem jednodušší a formulář na internetu vyplňujete podle specifikace jednotlivých fakult, takže se vyhnete některým zbytečným kolonkám.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>