www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Přestup z VOŠ na bakalářské studium VŠ

Chcete prakticky zaměřené studium nebo nedostali jste se na vysněnou VŠ? Pořád nemusí být špatné nastoupit na vyšší odbornou školu. Nemusíte přitom skončit jen s málo prestižním titulem DiS. Řada českých vyšších odborných škol (VOŠ) dnes spolupracuje s vybranými vysokými školami, které absolventy takových VOŠ přijímají na konkrétní obory někdy bez dalších přijímaček, někdy uznávají absolvované předměty a umožňují dostudovat bakaláře za jediný rok. Některé jsou natolik propojeny s některou z univerzit, že je možné souběžně se studiem VOŠ nastoupit do bakalářského studia na VŠ, přičemž větší část studia se realizuje na VOŠce.

Kterou VOŠku vybrat

Před studiem na VOŠ je dobré ověřit si několik věcí. Jednou z nich je, zda-li je možnost paralelního bakalářského studia nebo výhodnějšího přechodu na takové studium po skončení školy. Dalším je pak samotná úroveň školy. Za dobrý ukazatel kvality se považuje, pokud disponuje tzv. „Certifikátem vysoké kvality“ nebo alespoň „Certifikátem kvality“ EVOS, který od roku 1995 vystavuje SŠVS – sdružení škol vyššího studia ve spolupráci s Ministerstvem školství. Seznam certifikovaných VOŠek je k dispozici na adrese http://www.ssvs.cz/evseznam.html.

Výhodnější přestup na VŠ

Současná podoba Zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách umožňuje vysokým školám stanovovat odlišné podmínky pro přijímání absolventů vyšších odborných škol. V kompetenci každé školy a fakulty je i případné uznávání předmětů absolvovaných na VOŠce. Například Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity obsahuje ustanovení o právu děkana takto uznávat předměty z VOŠ.

Vysoké školy mají často vzájemnou dohodu s konkrétní VOŠkou, které předměty jim budou uznávat a jak rychle lze v takovém případě udělat bakaláře. Například absolvent Evangelické akademie, Vyšší odborné školy sociálně právní v Brně si může po složení přijímaček na Evangelickou teologickou fakultu UK dodělat bakaláře za jediný rok. Pokud půjde na teologii do Českých Budějovic, rovněž mu tam uznají celou řadu kursů a tudíž zvládne dostudovat bakaláře za dva nebo tři semestry.

Paralelní studium VŠ

Některé VOŠ nabízejí paralelně externí VŠ studium přes partnerskou VŠ. Děje se tak tehdy, pokud se náplň oboru na VOŠ téměř shoduje s obsahem oboru na partnerské VŠ. Například VOŠ ve Volyni nabízí tříletý studijní program Tvorba nábytku a dřevěné konstrukce ve spolupráci s Technickou univerzitou ve Zvolenu, kde student paralelně distančně studuje čtyřletý obor Dřevařství. Po skončení VOŠ po třetím roce studia může student poslední ročník VŠ dokončit prezenční formou.

VOŠ a SŠ zahradnická v Mělníku nabízí jako společný projekt s Českou zemědělskou univerzitou v Praze bakalářské studium oboru Zahradnictví. První ročník tohoto oboru má teoretičtější charakter a probíhá v pražských prostorách univerzity; ostatní ročníky pak už mají praktičtější formu a probíhají přímo v Mělníku.

Přeměna VOŠ na VŠ

České terciární vzdělávání se dodnes potýká s problémem, kdy vysokoškolské studium ošetřuje Zákon o vysokých školách, zatímco vyšší odborné studium Školský zákon. Tzv. „bílá kniha terciárního vzdělávání“, se kterou české ministerstvo přišlo počátkem roku 2009, navrhovala různé cesty, jak otevřít pár nejlepším VOŠkám cestu k udělování titulu tzv. „profesního“ bakaláře. Zároveň však ty ostatní školy měly přejít na krátkodobé dvouleté programy podle tzv. holandského modelu, ohodnocené 120 kredity, s možností navázat na ně dalším vysokoškolským vzděláním. Vzhledem k březnovému pádu vlády se ale realizace opatření z Bílé knihy posunula a není tak v současnosti možné předvídat, kam se budou v následujících letech VOŠky ubírat. Ústup od titulu DiS. k bakaláři je však zřejmě nevyhnutelným.

Martin Malec

Be Sociable, Share!

36 comments to Přestup z VOŠ na bakalářské studium VŠ

 • Horda

  Dobrý den, měl bych otázku, jsem absolvent studijního oboru
  23-45-N/02 Diagnostika silničních vozidel s získaným titulem DiS. a měl bych zájem o dokončení studia na některé VŠ a získání titulu Bc.
  Jde mi o to, která škola uznává získání tohoto titulu a přijímá absolventy VOŠ do vyšších ročníků.

  Děkuji za odpověď

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  fejmus Odpověď:

  Jak to dopadlo? Studuju podobny obor a nvm jak dal… Diky

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Petr Odpověď:

  Nazdar,
  řeším úplně tu stejnou věc. Nikde jsem na nic nepřišel a tudíž musel jít na obor Dopravní prostředky – Silniční vozidle na Univerzitu Pardubice, kde už jsem 2. rokem, ale náročnost studia je extrémní.
  Ozvi se, jak to máš Ty a zda jsi na něco přišel.

  Díky. Petr

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • ANO – I z naší VOŠ si můžete „odnést“ titul Bc.

  Na základě smlouvy s Evangelickou teologickou fakultou UK realizujeme bakalářský program SOCIÁLNÍ A PASTORAČNÍ PRÁCE.

  Naše škola je řádným členem Asociace vzdělavatelů v sociální práci.

  Více najdete na http://WWW.JABOK.CZ

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Katy

  Dobrý den.

  Nyní studuji 2.rokem VOŠ Pardubice obor Sociální práce. Naše škola bohužel není s žádnou VŠ domluvená o možném dostudování si BC. v kratším termínu, jako to je u nějakých jiných typů VOŠ.

  Ale stejně jako asi mnozí kdo studují VOŠ přemýšlím, že bych si bakaláře ráda dodělala. Mohli byste mi prosím poradit, zda v ČR existuje nějaká škola, kde bych měla možnost se po vystudování své VOŠ uchytit? Nejlépe ve stejném nebo podobném oboru a nejdéle na 2 roky (ideální dálkově nebo začít studium ještě před dokončením VOŠ).

  Díky moc!

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Alena Odpověď:

  Mám stejný problém, tak jsem se chtěla zeptat, zda jsi něco nezjistila o tom dodělat si Bc. studium. Moc děkuji za odpověď Alena.pachlova@seznam.cz

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  martin Odpověď:

  dobrý den, dá se tedy nějak studvat dál? nevíte kdyžtak napište na falout000@seznam.cz

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Ivana Odpověď:

  Mám naprosto stejný problém. Prosím, dejte mi vědět! Děkuji

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Bára Odpověď:

  ja studuji vos socialne pravni v praze a nase skola ma smlouvu s univerzitou komenskeho, kde si muzeme za rok dodelat bakalare. je to ale soukroma skola kde se plati 25 000 Kc za semestr, takze bych rada vyuzila jinou moznost. Bohuzel ale asi zadna neni, jedine obvolat vysoke skoly s podobnym nebo stejnym oborem a ptat se a ptat se..

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Barbora Odpověď:

  Dobrým den, také studuji obor Sociální práce na VOŠ a mám stejný problém, existuje nějaká škola, která umožňuje dodělání Bc. ? Děkuji

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Veronika

  Dobry vecer, studovala jsem VOŠ sociálně právní v Praze. Studium jsem si převedla na individuální. Do školy jsem nemohla chodit a neudělala jsem zkoušky na zimní semestr, jelikož jsem byla těžce nemocná, teda jsem. Ze školy mě asi vyhodí, předpokládám. Jenže já chci studovat dál. Nevíte zda- li je možné udělat nějaké srovnávací zkoušky a začít chodit jinam, případně jestli by mě v tomhle období vzali někam na jinou školu prostě? Děkuji. Verča

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Marcela Odpověď:

  @Bára:

  Dobrý den, mám stejný dotaz. Studovala jsem na VOŠ sociálně-právní v České Třebové, bohužel naše škola nemá smlouvu s univerzitou. Je nějaká možnost vystudovat např. 2 semestry nebo max 4 semestry na jiné VŠ? Bud sociální obor nebo pedagogocký, případně právo?
  Děkuji.

  Marcela

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Karolína Vysoká Odpověď:

  Ahoj, to by bylo na domluvě studijním oddělením školy, na kterou úspěšně uděláš přijímačky, z vlastní zkušenosti vím, že ti jsou ochotní uznat i některé předměty z VOŠ když o to zažádáš, ale o kolik se ti tím zkrátí studium bohužel nevím. Zkus třeba přes spoluzaky.cz vyhledat třídy co ukončily tvoji školu 2-3 roky před tebou a poprosit je o radu. Držím palce

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Michal Fadrhons

  Dobrý den,

  lze na webu nalézt seznam vysokých škol, které uznávají VOŠ a lze tak dodělat titul Bc.? Vystudoval jsem VOŠ v Mostě, obor firemní ekonomika a rád bych si dodělal titul Bc.

  děkuji za info

  MIchal F.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Moni Odpověď:

  nekde jsem prečetla že na univerzite v Brne je možne pokračovat po ukončeni voš na vysokou.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Hanka Odpověď:

  Dobrý den, chtěla bych se zepta zda je možné z oboru firemní ekonomika z VOŠ Most, přestoupit na vysokou školu a dodělat si Bc. Prosím u jaké VŠ je to možné.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Katarína

  Dobrý večer, študujem VOŠ odbor cestovný ruch na Slovensku. Prosím Vás, vie niekto o nejakej škole, kde je možnosť dorobiť si bakalára skráteným štúdiom aj keď nie som z ČR? Ďakujem

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  evelin Odpověď:

  Ajooj, Univerzita Karla Engliše. Aj ja študujem CR na SLovensku,tento rok dám prihlášku na VŠKE

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • petr

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, chci studovat voš v oboru počítačová grafika ve strojírenství. Nevíte, jestli na to navazaju nějaká škola jako bc. Škola je Varnsdorfu.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Jan Odpověď:

  Ahoj, skus UJEP, prirodovedecka fakulta: odbor: Pocitacove modelovani ve vede a v technice, je tam taky odbor, skus napisat ale najlebsie je sa zapisat na bc a potom ziadat o uznanie skusok, skola by ti pomohla takze http://www.ujep.cz, preklikaj sa na prirodovedecku fakultu v usti a potom odbor: Pocitacove modelovanie ve vede a v technice. Tam by to aj slo., ale ako pisem zapis sa na BC do 3 roky a ziadaj o uznanie a skratenie studia.! da se to, .

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Moni

  Jaka je možnost zamestnani v odboru ekonomii, treba učetnictvi nebo servis zakazniku když maš voš.
  A je možne delat v bance s dis vzdelani?
  Je možne delat v statnim urade s dis vzdelani, treba v danovim urade?

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Tera

  Chtěla bych se zeptat, vystudovala jsem veřejně správní akademii obor personální řízení a chtěla bych dotudovat jednoročně na VŠ . Můžete mi prosím poradit, kde by se to dalo???Nejlépe kombinované studium?
  děkuji T

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Anet

  Dobrý den, chci se zeptat jestli se da z VOS Zlín (Marketing) dorobit nekde titul Bc. Dekuji

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Monika

  Dobrý den, mám vystudovanou Vyšší odbornou školu zahradnickou na Mělníku obor Zahradní a krajinná tvorba.Ráda bych si dodělala titul Bc. Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká partnerská škola, která by mi umožnila titul Bc. získat.
  Děkuji

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Karolína Vysoká Odpověď:

  Ahoj, doporučuji ti obrátit se na studijní oddělení tvé školy, tam bys mohla získat více informací. Další možností je kontaktovat studijní oddělení či přímo proděkana pro studium na vysoké škole, na které bys mohla navázat na dosavadní studium. V tvém případě by to mohla být Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity nebo Fakulta agrobiologie České zemědělské univerzity.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • michaela

  dobrý den,

  chci se zeptat, kde lze dostudovat na bc. mám voš, obor finanční a daňová správa – takže nejlépe nějaká vš – sociální, správní, ekonomická, pedagogická..děkuji za radu!

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Karolína Vysoká Odpověď:

  Ahoj, zkus se podívat na http://www.pruvodce.schoolsin.eu/, je tam přehled vysokých škol.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Daniela S.

  Dobrý den, studuji na VOŠ a SPŠ v Šumperku a ráda bych pokračovala dál ve studiu na Bc., ale nevím, kde se dá Bc. dodělat za zkrácenou dobu studia. Někteří od nás jdou prý do Třebíče. Nevíte ještě o jiné škole, která by to umožňovala v oboru IT? Děkuji.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Leona

  Dobrý den, dokončila jsem studium s titulem Dis., obor Nutriční terapeut a ráda bych dokončila Bc. za zkrácenou dobu.Můžete mi poradit, kam se mohu obrátit? Děkuji. Nejlépe blízko Ostravy.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  Alice Odpověď:

  Ahoj, Bc. v našem oboru se studuje pouze Praha-Karlovka, Brno-Masárna a ČB. Nevím jak s to s uznáváním předmětů

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Andrea

  Dobrý den,jsem studentkou 3.rocniku na VOŠ v Hradci Králové v oboru Diplomovana všeobecná sestra, a rada bych si dodělala ještě Bc.Mohli byste mi prosím poradit některé školy?Na internetu sem bohužel nic nenašla,děkuji. potunda@seznam.cz

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Petra

  Dobrý den studuji Vyšší odbornou školu – Veřejná správa ve Vyškově a chtěla bych se vás zeptat jaký roční balakář následuje po této škole prosím? Doufám, že existuje taková škola v Brně. Protože Brno není od Vyškova tak daleko. Je možné aby to byl jiný obor nebo to musí být stejný? Nemslím toho tříletého bakaláře, ale pokračování z toho dis. jen na rok bc. Moc bych byla ráda za pomoc děkuji. :)

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Stefanie

  Dobrý den, studuji VOŠ v Kroměříží obor sociální pedagogika, chtěla bych se zeptat jestli má tato škola spojeni s nějakou VŠ chtěla bych studovat bakalaře paralelne případně jestli ma spolupraci s nejakou školou a jake jsou možnosti děkuji za odpověd

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Vlaďka

  Dobrý den,
  ukončila jsem studium na VOŠS v Ostravě. Ráda bych si dodělala bakalářské studium. Vzhledem k tomu, že se pro letošní školní rok neotvírá program zkráceného studia na UJAKU.Prosím o informaci, zda je možnost navázat na bakalářské zkrácené studium i na jiné škole.
  Děkuji

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

 • Adam

  Cau, vím, že v Brně jde přestoupit z VOŠ na bakaláře na BIBSu.

  Tady to je: http://www.bibs.cz/bakalarske-programy/bc-ekonomika-a-management/prestup-z-vos/

  Hodně štěstí

  Adam

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>