www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Profesní poradenství aneb s kým mohu probrat svoji budoucnost?

39173103S výběrem školy vám už dnes nemusí radit jen rodiče a kamarádi. Existují totiž profesionální pracovníci, kteří se tématem profesního poradenství zabývají již dlouhou řadu let a díky své praxi vás mohou nasměrovat právě k tomu, co je pro vás to pravé. Název této novodobé disciplíny zní profesní poradenství.

Abychom však byli důslední, je nutno podotknout, že většiny středoškoláků se s výběrem profese pojí spíše poradenství studijní – tedy to, jakou školu si vybrat. Tyto dva pojmy jsou však často zaměňovány, berme je tedy jako tentýž termín. Cílem poradce, ať už profesního či studijního, je pomoci nám s výběrem našeho budoucího směřování. Studenti si tak mohou nechat poradit od profesionála, jaký typ a směr studia by jim vyhovoval a srovnat reálné možnosti se svými vysněnými představami.

Činnost profesních poradců a kde je hledat

Mnohé ze současných středních škol již pochopily výhody a přínos odborného poradenství pro své studenty, a tak se sami můžete setkat s tím, že celá třída, nejčastěji v maturitním ročníku, se vydá k návštěvě pedagogicko-psychologického centra nebo samotného Úřadu práce. Ti, kteří toto štěstí neměli, mohou navštívit profesního poradce bez účasti školy, případně se zeptat výchovného poradce na střední škole, kterou navštěvuje, zda vaše škola s podobnými poradenskými centry nespolupracuje.

Existuje množství firem, které se specializují na konzultace o budoucnosti ať už středoškoláků, vysokoškoláků či dalších osob, které mají o tuto službu zájem. Kromě soukromých organizací a činnosti psychologů, jejichž služby jsou placené, existují bezplatné možnosti profesního poradenství. Sem patří služby Úřadu práce nebo projekty Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Příkladem státní aktivity v této oblasti je projekt VIP kariéra (více na http://www.infoabsolvent.cz/).

Pátrat můžete nejlépe na internetu nebo přímo na nejbližším pracovním úřadě. Profesní poradenství je často také součástí jednotlivých vysokých škol, avšak tyto služby slouží v první řadě těm, kteří již na dané škole studují. Poradenství ohledně studia poskytuje také většina psychologů, u kterých se můžete objednat ke konzultaci své budoucnosti.

Kdy vyhledat odborníka a proč

Pokud jste stále nejistí, na kterou vysokou školu se přihlásit nebo zda se na vybraný obor hodíte, je nejvyšší čas využít služby profesního poradce. Pomocí nejrůznějších testů psychologové zjistí, které stránky vaší osobnosti jsou více rozvinuté a jaký typ studia a následně profese by vám vyhovoval. I když vaši rodiče touží po tom, aby měli syna doktora, nemá smysl se hrnout na medicínu, pokud máte rádi historii a při představě krve omdléváte.

Pokud je tlak ze strany rodičů opravdu velký, nebojte se je vzít k odborníkovi společně s vámi. Profesionálové ví, že nejdůležitější je váš vlastní názor a to, co chcete studovat vy, a dokáží vašim rodičům vysvětlit, že i archeologie je zajímavý obor a vy máte jedinečnou možnost v něm vyniknout. Z úst odborníka zní toto sdělení zcela jinak, než když se je snaží přesvědčit jejich vlastní dítě (které podle jejich názoru ještě neví, co je pro něj dobré).

Vzhledem k tomu, že na vysoké škole strávíme několik další let, a ne nadarmo se říká, že se jedná o nejzábavnější a „nejpohodovější“ část našeho života, je dobré využít všech možností a rad, kterých se nám může dostat k tomu, abychom si správně vybrali.

Když nepomůže ani odborník

Zprávy a informace o studiu na jednotlivých vysokých školách lze najít také na internetu. Mnoho fakult má na vlastních webových stránkách diskusní fóra, která bývají částečně přístupná i pro širokou veřejnost a uchazeče o studium a kde můžete diskutovat a ptát se na vše, co vás zajímá. Pokud jste prošli profesním poradenstvím a stále váháte, kam si podat přihlášku, zkuste si nechat poradit od těch, kteří jsou vašemu problému nejblíže – samotných studentů vysokých škol. Ti totiž vámi zvažovaný obor studují a není to dávno, co stáli před stejným rozhodováním jako vy.

Be Sociable, Share!

2 comments to Profesní poradenství aneb s kým mohu probrat svoji budoucnost?

 • Jana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s kým bych se mohla poradit, kam jít na Vysokou školu. Děkuji, Jana.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

  |LD| Odpověď:

  Dobrý den Jano,

  možností, s kým se poradit, kam jít na vysokou školu je více. Jednak na středních školách tuto úlohu plní výchovný poradce, dále je možné obrátit se na pedagogicko-psychologickou poradnu – tam zjistí, včem spočívají Vaše silné stránky a ve kterém oboru je využijete. Je také možné navštívit nejbližší úřad práce nebo si vytipovat univerzitu a zkontaktovat jejich poradenské centrum.

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>