www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Školné mi nevadí

Jak se studuje v zemi, kde se platí školné

Dodnes nechápu povyk, který zavádění školného přináší. Možná je to i kvůli tomu, že většina novinářů hledá negativní senzaci, která dobře prodává, a nejsou schopni posoudit školné společně se systémem státních půjček jako fungující celek. Studuji na univerzitě v Oxfordu, kde za školné samotné zaplatím každý rok £3.290 (100.000 Kč). Vůbec mi to nevadí – a ne proto, že bych byl finančně negramotný.

Školné jako daň za vzdělání

Maximální výše školného je regulovaná britskou vládou. V reálu toto školné vybírají od svých studentů téměř všechny univerzity. Mezi jednotlivými obory se výše školného neliší. Samozřejmě, vysoké školné spojené s nemalými náklady na živobytí (odhadem £6.000 ročně) by si studenti těžko dovolili. Jenže díky systému půjček se problém úplně mění.

Všichni studenti bakalářských oborů mají nárok na státní půjčku pokrývající celou výši školného. Úroky jsou nulové – růst dluhu pouze kopíruje inflaci. Splácení je vůči studentům vstřícné. Standardně studenti splácí 9% příjmu nad hranici £15.000 ročně (37.500 Kč měsíčně). Neexistuje doba, do které je potřeba půjčku splatit. Osobně chápu britské odložené školné jako daň za vzdělání. Nedokážu si představit spravedlivější způsob splácení investice, kterou stát vložil do mého studia.

Půjčky na životní náklady

Vedle půjček na školné existuje i stejně fungující systém půjček na živobytí. Pro studenty z nižších příjmových skupin jsou tyto půjčky navíc doplněny grantem. Mám mnoho spolužáků, kteří by si ani bez školného studium nemohli normálně dovolit. Půjčky jim to umožní – a je jedno, jestli jsou doprovázené „stotisícovým” školným, nebo ne.

Školné neovlivňuje výběr oboru

Oxfordu se netýká propad zájmu o placené vzdělání humanitního zaměření. Humanitní obory mají mezi zaměstnavateli skvělou reputaci. Na bakalářské úrovni je zajímají více soft-skills a myšlení studentů, než jejich odbornost. Humanitní obory jsou mnohdy oblíbené i proto, že umožňují větší flexibilitu ve specializaci pro budoucí kariéru. Studenti tedy studují to, co je baví. Využitelnost je stejná. Financování nedělá rozdíly.

Kromě finanční přístupnosti se okolo školného točí i diskuse o dopadech na studenty a kvalitu výuky. Nemám srovnání s britským systémem před zavedením školného, takže můžu nastínit jen to, co vidím dnes. Univerzita se chová ke studentům jako k zákazníkům. Máme efektivní způsoby, kterými můžeme řešit nastalé problémy jakéhokoliv typu. Studentská spokojenost je pro školu důležitá. Samozřejmě, ta je i kritériem pro mnohé univerzitní žebříčky. Pro vztahy mezi univerzitou a studenty školné asi není klíčové.

Motivace ke studiu nezávisí na penězích

Školné na druhou stranu nezvětšuje vlastní motivaci studentů k tomu, aby pracovali. Reputace a atmosféra Oxfordu tuto roli plní samy od sebe. Většina studentů se aktivně účastní mimoškolních aktivit a prázdninových stáží v elitních firmách. Mnozí si potom vyberou kariéru učitelů, komunitních lídrů nebo práci v charitativních organizacích – ideály mají větší hodnotu než peníze. Školné nebrání.

Nelze spoléhat jen na stát

Důležitější je ovšem nutnost financování univerzity samotné. Ani v Británii nemá stát peníze a stávající koaliční vláda připravuje tvrdé škrty. Oxford sice má ve srovnání s českými školami dobré financování, ale zaostává v porovnání s americkými univerzitami Ivy League. A peníze jsou potřeba jak k nákupu nejmodernějšího vybavení, tak k zaplacení vyučujících (jedním z pilířů úspěchu Oxfordu je individuální přístup ke všem studentům).

I česká reforma financování studentů půjčkami vznikla za striktních kritérií fiskální neutrality. Je nerealistické doufat, že státní pokladny najdou dost peněz na vzdělávání. Školné zbývá jako jediná možnost. Vzhledem k doprovodným půjčkám to ale studium nekomplikuje.

Jan Indráček

autor je studentem University of Oxford

(mezititulky jsou redakční)

zdroj: www.studak.cz

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>