www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Soukromé vysoké školy

Zatímco na českých veřejných vysokých školách můžete ještě studovat bezplatně, na státních školách vám s krytím nákladů pomůže dokonce i stát,ale soukromé školy si nechávají za studium draze zaplatit.

Jak se vlastně liší soukromé školy od veřejných? Nejkřiklavějším rozdílem je školné. Detailnější pohled ukáže, že se soukromé vysoké školy nedělí na fakulty, protože nejde o školy univerzitního typu. Soukromé školy neprovozují vědeckou a výzkumnou činnost na nejvyšší úrovni, a proto nemohou nabízet doktorské studijní programy.

Náklady vysokoškoláků rok od roku rostou s tím, jak roste cena potravin, dopravy či nájemného. Většina středoškoláků a hlavně jejich rodiče se bojí toho, že by museli i na veřejných vysokých školách platit školné. Rozhodně by nešlo o částky, které znají ti, jež rozhodli pro získání vzdělání na soukromých vysokých školách.

Nabídka se rozšiřuje

V ČR si můžete vybírat z nabídky 50 soukromých vysokých škol. Většina z nich je zaměřena na ekonomické obory, ale v nabídce jsou i umělecká, humanitní a právnická studia. Zákon umožňující vznik soukromých vysokých škol platí od dubna 1998, mnohé školy vznikly na základě „povýšení“ z vyšších odborných škol. Kdo chce mít k dispozici aktuální seznam soukromých škol, najde jej i na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR www.msmt.cz.

Soukromé školy: titul za všechny peníze

Poplatky za studium na soukromých vysokých školách se výrazně liší. Záleží na typu, oboru i ročníku studia, na lokalitě a prestiži školy i na vyučovacím jazyku. Nejdražší jsou zahraniční či mezinárodní vysoké školy, kde můžete studovat i v angličtině. O poznání méně zaplatí zájemci na některých mimopražských školách. Někde se připlácí i za závěrečné státní zkoušky či promoce.

Studentem za tří tisíce měsíčně i za 100 tisíc ročně

Evropský polytechnický institut v Kunovicích můžete studovat už za tři tisíce měsíčně, známá pražská Literární akademie Josefa Škvoreckého si účtuje 60 tisíc za rok. Nedávno svoji vysokou školu otevřela i Škoda Auto. Za studium v Mladé Boleslavi zaplatíte 16 tisíc za semestr. V drtivé většině případů se školné pohybuje mezi 40-60 tisíci ročně. Pokud chcete studovat na University of  New York in Prague, bude vás to stát i 100 tisíc za rok. Celý tříletý bakalářský cyklus „Business Administration“ by pak vyšel minimálně na 300 tisíc korun.

Jak si studium financovat?

Soukromé školy nabízejí ve srovnání s přeplněnými veřejnými vysokými školami individuálnější přístup a větší vstřícnost. Jak si ale na nemalé částky vydělat. Koho sponzorují rodiče, má vyhráno. Studenti mohou využít i výhodných studentských půjček, které nabízejí české bankovní ústavy. Další možností je i vlastní výdělečná činnost. Na pokladně v hypermarketu sice brigádnické místo najdete skoro vždycky, ale mnohem lépe se vám bude na školné vydělávat v zahraničí. Studentské agentury nabízejí letní programy Work and Travel do několika zemí, vycestovat se dá v létě bez problému i do Velké Británie, která jako jedna z mála zemí EU otevřela plně svůj pracovní trh i nově přistoupivším zemím.

Přijímačky i v létě

Soukromé vysoké školy obvykle zájemce o studium neodmítají, naopak se jich snaží získat kvůli naplnění kapacity co nejvíc, a proto zájemcům o studium vycházejí vstříc. Někde stačí k přijetí nenáročný ústní pohovor, jinde zase připravují náročné přijímačky srovnatelné s těmi na veřejných VŠ. Šance k přijetí je ale nesrovnatelně vyšší. Soukromé školy přijímají studenty ještě i v létě (v srpnu a v září) těsně před začátkem akademického roku, takže mohou být alternativou pro ty, kteří neuspěli v přijímacím řízení na vybraném oboru některé z veřejných škol. Školy převážně nabízejí pouze bakalářské programy, magisterské jsou zatím v menšině, i když jich přibývá. Kvalitu studia garantuje akreditační komise MŠMT, která školy hodnotí a uděluje jim akreditace, případně hrozí sankcemi. Ne všechny soukromé školy v Česku mají českou akreditaci. Pak byste mohli mít problémy s uznáním získaných diplomů.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>