www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Stavebnictví a architektura

Zdroj obrázku: collegein.net

Studium stavebních fakult nabízí mnoho různých oborů. Ve stavebnictví se totiž uplatníte coby projektanti, architekti, geodeti, statici, stavbyvedoucí či bytoví designéři. Nemusíte se přitom věnovat jen samotným budovám, ale také například zahradní architektuře.

Před rozhodnutím se pro stavební obor byste měli první zvážit, zda máte nezbytné osobní předpoklady pro tyto profese. Musíte mít prostorovou představivost, matematické nadání, včetně geometrie a bezproblémovou práci s počítačem. Podstatnou část vašeho studia a později i práce  zaberou výkresy a projekty, které budete sami vytvářet. Musíte jim dokonale rozumět. Proto byste měli být minimálně průměrně dobří matematici a především geometrie by vám neměla dělat na střední škole problémy. Také ve fyzice byste měli patřit k nadprůměrným studentům. Výhodu budou mít také ti z vás, kteří mají výtvarné nadaní. Cizí jazyky nejsou pro studium stavebnických oborů nutností, ale považují se za výhodu. Pokud mluvíte anglicky či německy, můžete se dostat k dobře ohodnocené práci u mezinárodní společnosti. Stavebnictví obecně patří k dobře hodnoceným oborům.

Na přijímací zkoušky se připravte na test z matematiky popřípadě z deskriptivní geometrie či fyziky. Na některých fakultách nemusíte skládat test a budete přijati na základě studijních výsledků ze střední školy.

Stavební fakulty naleznete v Praze, Brně, Ostravě či Bratislavě. Bakalářské studium je čtyřleté (program Geodézie a kartografie může trvat pouze 3 roky). Obsah prvních dvou ročníků bývá společný pro všechny studijní obory. Do těchto dvou ročníků jsou zařazeny převážně teoretické a odborné předměty. Studium je ukončeno zpracováním bakalářské práce v 8.semestru studia, její obhajobou a složením státní závěrečné zkoušky. Po jejím úspěšném absolvování může student pokračovat v magisterském programu nebo nastoupit do zaměstnání.

Uplatnění absolventů stavebních fakult je rozličné a záleží na vystudovaném oboru. Studenti   mohou být specialisté při  navrhování a projektování, výstavbě, údržbě a modernizaci inženýrských konstrukcí a mostů, dopravních a podzemních staveb, vedoucí pracovníci v institucích zabývajících se organizací různých druhů dopravy a inženýrským urbanismem. Uplatnění naleznou také v poradenské a developerské činnosti, ve státní správě, ve výzkumu a školství.

Architektura

Architektura je nejkreativnějším stavebnickým oborem a můžete ji studovat na specializovaných fakultách architektury. Jako architekti budete navrhovat podobu domů, bytů, interiérů či náměstí, v případě, že zvolíte studium zahradní architektury, tak také zahrad či parků. Fakulty architektury najdete v Praze, Brně, Liberci a v Bratislavě.

U tohoto oboru ale čekejte těžší přijímací řízení, které může být na dvě kola. V prvním kole na vás čekají výtvarné zkoušky, testy z matematiky, deskriptivní geografie a test z všeobecného přehledu. V druhém kole projdete ústním pohovorem. Základem přijetí na tento obor je nejen technické nadání, ale také výtvarné cítění. Doporučuje se začít s přípravou na přijímací řízení již v polovině středoškolského studia. Není od věci zapsat si kurz kreslení a doplnit si znalosti z dějin umění, popřípadě botaniku, pokud se zajímáte o zahradní architekturu.

Studium vám zabere mnoho času, je náročné a bez výtvarného nadání, znalosti matematiky, výpočetní techniky a manuální zručnosti bude pro vás ještě složitější.

Průměrná mzda v oboru:

  • Stavební inženýr 30 120 Kč
  • Projektant 24 500 Kč
  • Architekt 25 750 Kč

Stavebnictví obecně patří k dobře hodnoceným oborům. Ve stavebnictví se totiž uplatníte coby projektanti, architekti, geodeti, statici, stavbyvedoucí či bytoví designéři.

Přehled
Univerzita Město Fakulta Web Úspěšnost přijetí
ČVUT Praha stavební www.fsv.cvut.cz/ 78 %
Praha architektury www.fa.cvut.cz/ 49 %
UPA Litomyšl restaurování www.upce.cz/fr/ 38 %
TUL Liberec umění a architektury http://aa.tul.cz/fakulta.architektury/ 38 %
VŠB-TUO Ostrava hornicko-geologická www.hgf.vsb.cz 80 %
Ostrava stavební www.fast.vsb.cz/ 70 %
VŠTEČB České Budějovice www.vstecb.cz 75 %
VUT Brno stavební www.fce.vutbr.cz/ 94 %
Brno architektury www.fa.vutbr.cz/ 18 %
STU Bratislava stavebná www.svf.stuba.sk/ 66 %
Bratislava architektúry www.fa.stuba.sk/ 76 %
TUKE Košice stavebná www.svf.tuke.sk/ 68 %
ŽU Žilina stavebná http://svf.uniza.sk/ 66 %
Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>