www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Strojírenství

Zdroj obrázku: integration.pervasive.com

Strojní inženýři s dobrými mezioborovými znalostmi jsou na trhu práce stále žádanější a rozhodně se nemusejí obávat, že by nenašli práci. Význam strojírenství neustále roste a dnes si bez něj nelze představit žádné technické odvětví a ani elektrotechniku, chemii nebo zemědělství. Mezioborově zaměřené strojírenství se uplatňuje v řadě dalších odvětvích jako např. ochraně životního prostředí, biomedicíně, mechatronice a informatice.

Strojírenství více přitahuje mužské zájemce, což je zapříčiněno jeho čistě technickým zaměřením. Pokud vám matematika, fyzika a práce s počítačem nedělá problémy, máte logické myšlení a dobrou prostorovou představivost, pak určitě zkuste tento obor. Využít můžete mezinárodní spolupráce fakult, které podporují mobilitu studentů.

Studium je rozděleno na tříletý bakalářský program, kde si můžete vybírat z oborů Strojírenství a Aplikovaná věda v inženýrství. Navíc například na VUT v Brně si zájemci můžou vybrat z oborů obecného a profesního typu. Obecný obor (Strojní inženýrství) je určen pro ty, kteří chtějí pokračovat ve studiu a získat titul inženýr. Proto je náplň bakalářského studia obecná a studenti mají větší možnost volby při navazujícím magisterském oboru. Profesní obory jsou zaměřeny více prakticky a proto jsou určeny pro uchazeče, kteří chtějí po jejich absolvování nastoupit do zaměstnání.

Přijetí na strojní fakultu se liší, může být podmíněno složením písemné zkoušky z matematiky a fyziky, ale můžete se setkat i s přijetím bez absolvování testů. Proto nebývá takový problém se na školu dostat, jako se na ní udržet.

Studium strojírenských oborů je zajištěno specializovanými fakultami v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Pardubicích a Plzni. Možnost nabízejí i slovenské univerzity v Bratislavě či Košicích.

Absolventi fakulty strojní se uplatňují v technologických ústavech, strojních výrobních podnicích, ve službách a obchodech jako výrobní technologové, konstruktéři, návrháři, členové a vedoucí vývojových týmů, projekční a provozní manažeři či technici. Rozhodně se nemusíte obávat, že byste měli po absolvování strojní fakulty problém sehnat práci. Znalost cizích jazyků, především angličtiny a němčiny, znamená rozšíření pracovních možností.

Průměrná mzda v oboru:

  • Konstruktér 25 910 Kč
  • Projektant 29 580 Kč
  • Strojní inženýr 29 390 Kč
  • Servisní inženýr 34 050 Kč
Přehled
Univerzita Město Fakulta Web Úspěšnost přijetí
ČVUT Praha strojní www.fs.cvut.cz 86 %
TUL Liberec strojní www.fs.tul.cz 98 %
UJEP Pardubice výrobních technologií a managementu http://cz.fvtm.ujep.cz 93 %
VŠB-TUO Ostrava strojní www.fs.vsb.cz 99 %
VUT Brno strojního inženýrství www.fme.vutbr.cz 95 %
ZČU Plzeň strojní www.fst.zcu.cz 95 %
STU Bratislava strojnícka www.sjf.stuba.sk 71 %
TU Košice strojnícka www.sjf.tuke.sk 74 %
ŽU Žilina strojnícka http://fstroj.uniza.sk 69 %
Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>