www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Studentská města – Brno

Je – li možné o nějakém městě říci, že je městem studentů, pak je to bezpochyby Brno. Na 400 tisíc obyvatel tu připadá více než 80 tisíc studentů, kteří navštěvují některou ze zdejších pěti veřejných, jedné státní či široké palety soukromých vysokých škol.

Na jihomoravskou metropoli, jejíž dominanty tvoří hrad Špilberk a katedrála sv. Petra a Pavla, si lze udělat dvojí názor v závislosti na období, kdy Brno navštívíte. Kdo přijede v srpnu, najde tiché vyprázdněné město. Kdo zavítá koncem září najde živé pulsující město plné života, energie a mladých lidí – studentů.

Každý, kdo tu strávil nějaký čas, vám řekne, že Brno má svou specifickou atmosféru. Výhody a nabídka velkoměsta se tu spojují s blízkostí a dostupností maloměsta. Zapomeňte na dlouhý čas strávený v MHD, kdykoliv chcete zajít na jídlo, nakoupit nebo se chcete jít pobavit. V nově zrekonstruovaném centru se bez obtíží zvládnete pohybovat pěšky, protože všechny kavárny, hospody a kluby (a že jich tu není málo) jsou prostě za rohem.

Vysoké školy

V Brně sídlí 5 veřejných VŠ (Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Janáčkova akademie múzických umění v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno), jedna státní VŠ (Univerzita obrany) a řada soukromých VŠ (např. Newton College).

——————————

Masarykova univerzita

www.muni.cz

——————————

Studijní zázemí

Brno je pravděpodobně místem, kde v posledních letech proběhly nejvyšší investice do vzdělání. Ekonomicko-správní fakulta a Fakulta sociálních studií MU sídlí v nových, respektive kompletně rekonstruovaných budovách. Obdobná situace je i na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, která se rovněž přesunula do zcela nové budovy, která „nabízí rozsáhlé výukové a výzkumné laboratoře a velkou aulu pro 260 studentů a jejíž součástí je i menza a odpočinková část.“

Největší investici však představuje vybudování univerzitního kampusu MU v Bohunicích, kde našla své nové místo Lékařská fakulta, Přírodovědecká fakulta a Fakulta sportovních studií. Areál za více než 5 miliard korun nabízí studentům veškerý možný komfort pro studium, vědu a výzkum. Více na www.kampus.muni.cz.

——————————

„Pověstné jsou noční rozjezdy,

které v hodinových intervalech

křižují celé město…“

——————————

Kromě univerzitních areálů mohou studenti využívat například služeb Moravské zemské knihovny, která je ze zákona povinna odebírat veškerou tištěnou produkci knih a denního tisku. Nenajdete – li potřebnou literaturu v rámci univerzitních fondů či potřebujete využít knihovnických služeb jako jsou rešerše tisku, pak je MZK tou správnou volbou.

Ubytování

V Brně se nachází několik kolejí, které jsou podobně jako budovy jednotlivých fakult rozprostřeny víceméně po celém městě. Když je člověk šikovný, nezabere mu pak cesta z pokoje do hodiny víc než pár minut. Ceny se pohybují v závislosti na míře soukromí a komfortu, který požadujete od nějakých 1 900 Kč až po 3 000 Kč. Obdobně jsou na tom ceny studentských bytů, kterých je zde vzhledem k vysokému počtu studentů poměrně hojná nabídka. Většina studentů platí nájem od 2 500 Kč do 3 500 Kč měsíčně.

——————————

Mendelova univerzita v Brně


www.mendelu.cz

——————————

Doprava I: Do Brna a z Brna

S dojížděním nebudete mít problémy, město leží na dálniční křižovatce a hlavním železničním koridoru. Přímé vlakové spojení pokrývá nejen většinu velkých měst jako je Praha, Bratislava, Ostrava, Olomouc, ale i Ústí nad Labem, Plzeň, České Budějovice, či Pardubice (Hradec Králové), ale i řadu zahraničních destinací jako jsou Vídeň, Budapešť, Drážďany, Berlín či Hamburk, což oceníte při výletech do zahraničí. Dálkové autobusy pak zajišťují přímé spojení s tak vzdálenými destinacemi jako jsou třeba Košice, což ocení zejména slovenští studenti.

Doprava II: V Brně

Městskou dopravu zajišťují šaliny, které na celkem 13 linkách křižují celé město, trolejbusy a autobusy. Nejpoužívanější čtvrtletní šalinkarta stojí 640 Kč, kratší měsíční vyjde na  265 Kč. Šalinkartu je možné zakoupit na vlakových nádražích a kontaktních místech dopravního podniku. Samotní jízdenky se pak pohybují v rozpětí 14 Kč (jednorázová nepřestupní), 22 Kč (základní přestupní na 60 minut) a 80 Kč za celodenní jízdenku.

——————————

Může se hodit:

www.brno.cz

——————————

Pověstné jsou pak noční rozjezdy, které křižují v hodinových intervalech celé město a v každou celou se hromadně křižují na hlavním nádraží. Noc před nepracovním dnem pak rozjezdy jezdí dokonce každých 30 minut. Noční rozjezd vás také přesvědčí o tom, že autobus není žádné líné vozítko a jeho řidiči žádní suchaři, protože vzdálenost, která se v denním provozu jezdí kolem 20 minut, lze v noci ujet za šest či sedm. Držte se… vyjíždíme:)

Kulturní a sportovní možnosti

Kromě studijních příležitostí nabízí Brno i řadu možností jak se bavit. Ve městě je několik divadel, dvě multikina i řada menších sálů, kam můžete zajít na náročnější filmy. Řada akcí se také koná přímo v ulicích města – zde můžeme zmínit například festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří s názvem Brno – město uprostřed Evropy, jehož vyvrcholením je soutěžní přehlídka ohňostrojů na brněnské přehradě (www.ignisbrunensis.cz). Centrum města se pak pravidelně stává dějištěm řady událostí od otevírání Svatomartinského vína (ano jsme na Moravě) či ve vídeňském stylu laděné vánoční trhy.

Protože Brno je město studentů najdete zde nespočet hospůdek, tematicky laděných kaváren a hudebních klubů, kde můžete trávit dlouhé večery i noci. Na své si přijdou i fanoušci sportu – Masarykův okruh je hned za městem.

Máte rádi město, kde studujete?

Napište nám, jak se žije a studuje

ve vašem městě.

– red –

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>