www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Studium na VOŠ

Drtivá většina maturantů směřuje po zkoušce dospělosti na vysokou školu. Co ale, když se vyskytnou některé životní složitosti, či se nepovedou přijímačky? Pak je třeba uvažovat o jiných variantách. Jednou z nejlepších je pak Vyšší odborná škola, tzv. VOŠka. Proč nad touto možností ohrnovat nos, když vzdělání z vyšší odborné školy se často hodně přibližuje bakalářským programům? V nabídce studia vyšších odborných škol je letos přes 170 oborů. A hlavně je největší důraz kladen na získání praktických dovedností. To vám teoretické koncepty akademiků příliš neposkytnou.

Má to své výhody

Praktické zaměření výuky je jasným kladem pro vašeho budoucího zaměstnavatele, který nebude muset vynaložit tolik energie na zaučení nových pracovníků, jako musí investovat v případě vysokoškoláků. I na západě je tento způsob velmi rozšířen a oblíben. Například v Holandsku vyšli nejlepší žurnalisté z takzvané Hanzy, což je obdoba naší VOŠ.
Ani přijímačky nejsou problém. Jednak nejsou tak obtížné a šance na přijetí jsou vyšší, a další výhodou je datum podání přihlášek, které se u většiny VOŠ pohybuje na konci května.

Ale i stinné stránky

Za vzdělání na VOŠ se platí. Školné po vás budou vyžadovat na všech typech vyšších odborných škol. Nemusíte se ale bát, není to nic hrozného. U veřejných škol tohoto typu jde o částky nepřesahující pět tisíc korun ročně. Navíc můžete získat různá stipendia a úlevy. Zato na soukromých VOŠ se připravte na částku pohybující se okolo dvaceti tisíc za rok.
Jak se pozná dobrá VOŠ:
– škola musí být akreditována Ministerstvem školství
– studium trvá tři roky prezenčně/čtyři roky dálkově
– je zde kladen důraz na odbornou praxi
– k dispozici je dostatek učebních materiálů, přístup k počítačům, kvalifikovaný kantorský kolektiv
– je navázána spolupráce se zahraničním partnerem (škola, firma)

Studium se velmi podobá tomu, v jakém režimu probíhá na klasické vysoké škole. Semestr založený na přednáškách, seminářích a cvičeních a kouškové plné zápočtů a zkoušek. Hlavním rozdílem je ale praxe. Tu zakončí student sepsáním své práce, kterou, když obhájí, získá toužený titul diplomovaný specialista DiS.

Zadní vrátka na vysokou

S titulem z VOŠky nakonec nemusí být ani tolik složité zkusit získat i regulérní bakalářský titul. Ve vysokoškolském zákoně jsou ustanovení, které povolují fakultám stanovit odlišné podmínky pro přijímačky, ale také uznat jednotlivé předměty. Vysoká škola má také možnost rovnou takového uchazeče přijmout do vyššších ročníků. Budete-li dostatečně přesvědčiví, můžete si zkrátit další studium o mnoho měsíců.

Jan Duda

Be Sociable, Share!

1 comment to Studium na VOŠ

 • Jabok – VOŠ sociálně pedagogická a teologická

  nabízí tříleté denní studium v oboru: SOCIÁLNÍ PEDAGOGIKA A TEOLOGIE, 22 týdnů praxí (v ČR i v zahraničí), možnost ubytování na koleji, …

  2.KOLO PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK: 26.SRPEN 2010

  PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK: 10.6. – 10. 8. 2010

  Vaše studium na Jaboku může být i cestou k titulu Bc. Na základě smlouvy s Evangelickou teologickou fakultou UK realizujeme bakalářský program SOCIÁLNÍ A PASTORAČNÍ PRÁCI.

  Možnost uplatnění absolventů v poradnách, krizových centrech, dětských domovech, školních družinách, zdravotnických a výchovných zařízeních, ve vzdělávacích centrech a institucích, v rámci pastoračního působení církví, se státních i nestátních institucích věnující se výchovné a sociální práci.

  Více najdete na http://WWW.JABOK.CZ

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>