www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Studium v Německu

Zajímá Tě, jaké to je studovat na střední škole v zahraničí, ale nevíš, co to obnáší? Chtěl/a bys na svá studia získat finanční podporu, ale nevíš, kam se obrátit? Přečti si článek od studentky Lucie, která je právě nyní na ročním AFS programu v Německu.

„Na myšlenku odjet na rok do neznámých krajin mě navedla má kamarádka, jež sama odletěla na program do USA. Mě však více lákalo zlepšit se v němčině než angličtině, a tak jsem začala hledat organizaci, jež by má přání vyplnila a v Německu mě doprovázela. AFS mezikulturní programy mi doporučila má učitelka, která mi řekla i možnosti získat stipendium. Zbývalo už tedy jen přihlásit na výběrové řízení. Stipendium se mi podařilo získat a tak jsem mohla začít s přihlašovacím procesem. Poté mi AFS v Německu našlo hostitelskou rodinu a já se začala těšit na program. Nabita vědomostmi a radami z předodjezdového soustředění AFS jsem nasedla do letadla a letěla vstříc svému osudu v Hesensku, kde nyní žiji u své hostitelské rodiny.

Musím přiznat, že první dva dny jsem se cítila v Německu nejistě. Nejvíce mě zaměstnávala myšlenka „Tady zústanu celých deset měsíců, jak to zvládnu?“ Ale pochybnosti šly rychle stranou a já zde našla svůj nový domov. Hostitelskou rodinu jsem si oblíbila okamžitě. Všichni jsou mi neskutečnou oporou a stejně stará hostitelská sestra mi pomohla najít si tady kamarády.

Ano, s Němci je to někdy těžké, co se navázání přátelství týče. To mi na začátku dělalo největší problémy. Vždy jsem to musela být já, kdo k lidem přistoupil, představil se a pokusil se s nimi bavit. Většina Němců si udržuje od lidí, jež neznají, odstup. Úlevou mi bylo, když jsem se na prvním AFS campu setkala a bavila s ostatními výměnnými studenty, kteří byli v úplně stejné situaci jako já. Rychle jsme našli společné téma k diskuzi a užili si spolu spoustu legrace. AFS pro nás připravilo zajímavý program, a tak se nikomu nechtělo camp na konci opustit.

Ale od této doby se vše jen zlepšovalo a než jsme se nadáli, přišly Vánoce, takzvaný přelom programu. Na svátky v německém kabátě jsem se velice těšila a moc jsem si je užila, i když byly hodně podobné těm českým. Se svou hostitelskou rodinou jsme si byli ještě blíž než dříve.

Po dlouhých zimních prázdninách na mě čekal opět každodenní život, kupa domácích úkolů a lidí, se kterými jsem se pravidelně stýkala. Našlo se dost času na to, něco uspořádat, poznat další kousek německého kraje nebo se zúčastnit nějaké akce. A to vše přispělo ke zlepšení vztahu s mými zdejšími kamarády a zjištění, že tady čas plyne moc rychle a že se mi vůbec nechce letět domů, tedy do mého domova v Čechách, už za pět měsíců.

Ani jednou jsem nezalitovala, že jsem se do Německa vydala. Nejen že mi to přineslo neskutečné množství nových zážitků, ale také jsem si spoustu věcí uvědomila a sama se změnila. Výměnný rok mi den co den otevírá oči a ukazuje, že zvládnu věci, na které bych si v Česku netroufla.

Ale program se krátí, bohužel. A tak se snažím prožívat každý moment naplno. Doufám, že ještě navštívím několik německých měst a že si to tady naplno užiju s mými novými přáteli. Jelikož teď  je ten čas, kdy jsem již většinu věcí poznala, a kdy začíná legrace z jejich užívání.“

Lucie W., Ostrava, toho času v Hesensku

Jaký je život v Německu? No přece báječný!:-)

Lucie na svůj program získala částečné stipendium, které jí udělilo AFS Mezikulturní programy ve spolupráci s nadací Česko-německý fond budoucnosti.

Chtěl/a bys v Německu za podpory stipendia studovat také? Neváhej a přihlas se do výběrového řízení o částečné stipendium na roční program v Německu ve školním roce 2012/2013!
Více informací na www.afs.cz

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>