www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MySpace

Studium, práce a pobyty v zahraničí

studium v zahraničíMožností, jak alespoň část vysokoškolského studia strávit v zahraničí, existuje celé řada. Pokud rádi cestujete, poznáváte nové země, kultury a zvyky, mějte na paměti, že právě doba studia na vysoké škole je tím nejlepším obdobím pro cestu za hranice. Jako studenti totiž můžete využít řady programů, které vám cestu na zahraniční pobyt usnadní nejen po administrativní, ale často i po finanční stránce.

Pobyty v zahraničí můžeme v podstatě rozdělit do třech oblastí – studium na zahraniční vysoké škole, krátkodobý studijní pobyt a konečně různé stáže, pracovní pobyty či dobrovolnickou činnost.

Studium na vysoké škole v zahraničí

Pokud chcete po ukončení střední školy pokračovat ve svém studiu v zahraničí nabízí se vám díky členství v Evropské unie široká paleta možností. Jako občané EU totiž můžete studovat v kterékoliv členské zemi za stejných podmínek jako „domácí“ studenti. Aby to však nebylo tak jednoduché, musíte splnit administrativní podmínky pro přijetí, vyřídit si zdravotní pojištění a také zaplatit – pokud je v dané zemi studium placené – školné. S placeným školného počítejte v Belgii, Nizozemsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Rakousku, Irsku některých spolkových zemí SRN a Velké Británii.

——————————

„Jako občané EU můžete studovat v kterékoliv

členské zemi za stejných podmínek

jako „domácí“ studenti.“

——————————

V západních státech je třeba navíc počítat se zvýšenými životními náklady. Zejména ceny za ubytování a služby jsou často vyšší než v Česku. Zvýšené náklady, které studium v zahraničí obnáší, můžete kromě podpory od rodičů, řešit ještě tím, že si vezmete studentskou půjčku, najdete si v zahraničí práci  nebo se pokusíte získat prostředky ze stipendijních fondů (viz odkazy na konci).

Kromě Evropy jsou častým cílem studentů, kteří míří do zahraničí,  vysoké školy v USA. Podmínky pro přihlášení ke studiu jsou v mnoha ohledech podobné v tom ohledu, že musíte splnit podmínky pro přijetí, prokázat schopnost studia v angličtině a uhradit školné. Zároveň však musíte počítat s tím, že mimo Evropu přijdete o některé výhody, kterými jako občané EU deponujete – volný pohyb, právo pracovat,  uznávání studia atp.

——————————

„Ke studiu na VŠ v zahraničí je třeba

se připravovat minimálně rok dopředu.“
——————————

Konkrétní podmínky se vždy liší v závislosti na konkrétní zemi a vysoké škole, vždy však platí, že pokud chcete studovat vysokou školu v zahraničí je třeba se začít připravovat nejméně rok až rok a půl dopředu. Může se vám to zdát jako dlouhá doba, ale než vyřídíte všechny potřebné administrativní úkony, složíte přijímací zkoušky, prokážete znalost jazyka, získáte vízum (v případě USA) a třeba i nějaké stipendium, uteče to jako voda.

Krátkodobé studijní pobyty

Vzhledem k tomu, že absolvování celého vysokoškolského studia v zahraničí vyžaduje velkou přípravu a často i náklady, jsou mezi studenty mnohem oblíbenější krátkodobé pobyty v zahraničí, kdy vycestujete na zahraniční školu na dobu jednoho až dvou semestrů. Mezi hlavní výhody patří menší administrativní náročnost a také finanční podpora, která vám někdy výrazně pomůže srazit vaše náklady na přijatelnou úroveň.

Nejznámějším programem je v tomto ohledu bezesporu Erasmus, s jehož pomocí můžete vycestovat na jeden až dva semestry do všech zemí EU. Minimální administrativní náročnost (přihláška + motivační dopis), poměrně snadná realizace, vzájemné uznávání absolvovaných předmětů a hlavně velká podpora ze strany EU v podobě různých doprovodných a propagačních akcí jsou hlavní důvody, proč jde o nejvíce využívaný program k cestě za hranice. Tento „masový zájem“má však i své stinné stránky, kterými jsou hlavně klesající finanční podpora na jednotlivé výjezdy.

——————————

„Aktuální informace najdete

na webu www.staze.cz.“

——————————

Pokud se chcete podívat přímo do nějaké konkrétní země, není na škodu zajímat se i o jiné stipendijní program, které sice často bývají regionálně omezené a administrativně náročnější, ale finančně mnohem štědřejší. Seznam jednotlivých programů je uvedený v následující tabulce. Aktuální informace můžete také najít na webu www.staze.cz.

Další možností, jak se podívat ven, něco zajímavého se přiučit a získat nové přátele, jsou letní školy. Většinou jde o tématicky zaměřené pobyty v délce maximálně několika týdnů. Výhodou úzkého tématického zaměření spočívá v tom, že se zde potkáte s odborníky v dané problemtice a také kolegy studenty, kteří sdílí stejnou oblast zájmu. Náklady je navíc často možné téměř zcela uhradit ze stipendijních fondů vaší VŠ.

Přehled studijních a stipendijních programů, s nimiž můžete vycestovat:
Program Druh pobytu Země Web
AIESEC pracovní svět www.aisec.cz
AKTION studijní Rakousko www.dzs.cz
BEST studijní/

pracovní

Evropa www.dzs.cz
CEEPUS studijní Střední Evropa www.ceepus.info
DAAD studijní Německo www.daad.cz
ERASMUS studijní/

pracovní

EU www.naep.cz
FM EHP/Norska studijní/pracovní Norsko, Lichtenštejnsko, Island www.naep.cz

www.studyinnorway.no

FREEMOVERS studijní EU www.dzs.cz
FULBRIGHTOVA KOMISE studijní USA www.fulbright.cz
GUEST SCHOLARSHIPS studijní Švédsko www.studyinsweden.se
HERBERT QUANDT studijní Německo www.tu-dresden.de

www.altana-alumni.de

IAESTE pracovní svět www.iaeste.cz
LEONARDO

DA VINCI

pracovní EU www.naep.cz
SMLOUVY MŠMT studijní svět www.dzs.cz

Více na www.staze.cz.

Studijně pracovní pobyty a dobrovolnictví

Můžete také vyjet na studijně pracovní pobyt. Nejvíce zájemců jezdí přes program „work and travel“do USA, VB, Austrálie a na Nový Zéland, kde se kromě vydělávání peněž věnují také studiu angličtiny. Program je ale otevřený i pro jiné země. Nejznámější agentury zprostředkovávající zahraniční pobyty jsou Student Agency, GTS travel nebo Alfa Agency.

——————————

„Studenti se kromě vydělávání peněž

věnují také studiu angličtiny.“

——————————

Nebo můžete vycestovat za studiem jazyků. Pobyt v zemi, jejíž jazyk se učíte vám studium do značné míry zpříjemní a usnadní. Zajímavé programy v tomto ohledu nabízí například agentura Education First.

Konečně, pokud máte velkorysé srdce a rádi pomáháte druhým, je pro vás připraveno velké množství dobrovolnických projektů, u nichž se můžete realizovat a zároveň pomáhat potřebným. Pomáhat můžete kdekoliv na světě. Administrativně je samozřejmě jednodušší si vyřídit pobyt v Evropě. Pokud Vás láká práce třeba v Africe, je třeba počítat s přípravou a školením velmi dopředu. Bližší informace můžete nalézt na www.inexsda.cz.

– red –

Může se hodit:

www.eurodesk.cz
www.dsz.cz
www.euroskop.cz
www.msmt.cz
www.mzv.cz
www.edu.cz
www.csvs.cz

Informace o stipendiích:

www.internationalscholarships.com
www.nadacezb.cz
www.studyabroad.com
www.intstudy.com
www.studyoverseas.com
www.transworldeducation.com
www.IEFA.org
www.scholarshipnet.info
www.eastchance.com

Be Sociable, Share!

1 comment to Studium, práce a pobyty v zahraničí

 • roman

  Ja studujem v Dansku a nelutujem , studium je zadarmo, studium je v anglictine a mam studentsky job kde ma platia 13 euro na hodinu. Dansko je super krajina a je len na skok od slovenska ci Ciech. Dostala ma sem bez prijmaciek agentura scandinavianstudy.com, ktora sa specializuje iba na Dansko.
  roman

  OdpovědětOdpovědět

  [Odpověď]

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>