www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Jak jsem rok studoval na střední škole v Hong Kongu

Jmenuji se Vojta a celý školní rok 2010/2011 jsem strávil na mezikulturně vzdělávacím programu v Hong Kongu. V zemi, kde se střetává veškerá kultura v jedné obrovské nezávislé metropoli. Studoval jsem tam na místní střední škole a bydlel v místní hostitelské rodině. Stal jsem se součástí běžného denního života a mohl jsem tak Hong Kong poznat z jiného pohledu než turista na dovolené. Program v Hong Kongu byl to nejlepší, pro co jsem se kdy rozhodl ve svém životě!


Za rok v Hong Kongu jsem zažil a naučil se opravdu hodně. Cením si nejen velkých zážitků, ale i lidí, se kterými jsem teď po návratu do Čech v kontaktu – jsou to moji kamarádi z programu. Ti nejsou všichni z jedné země, jak by se dalo očekávat, skoro každý z nich patří k jinému národu. Seznámil jsem se s nimi díky orientacím, které každého studenta programem provázejí a pomáhají mu se na programu přizpůsobit. Orientace jsou určeny všem AFS studentům v zemi, sešli jsme se na nich tedy vždy studenti z celého světa. Díky těmto mým kamarádům jsem se dozvěděl hodně věcí o zemích, ze kterých mí kamarádi jsou. Mám tak nyní přátele po celém světě.

Zážitků mám z roku v Hong Kongu hodně. Jsem poměrně vysoký a Hong Kong je velmi stísněný, jeho obyvatelé také nejsou žádní velikáni. Když si toto uvědomíte, zjistíte, že moje hlava byla v této oblasti tak trochu “na ráně”. Běžně jsem se setkával s tím, že jsem musel sehnout hlavu, nebo se dokonce celý sklonit, abych někde prošel. K tomu ještě přidejte to, že u toho na vás všichni koukají, protože prostě všude vyčníváte a máte bílou pleť a máte o zábavu postaráno :) . Hong Kong je plný přelidněných ulic a tropického klimatu a s tím spojené neustále běžící klimatizace. Když jsem chtěl městu uniknout, trávil jsem krásná odpoledne na plážích a výlety po přilehlých kopcích a ostrovech, kde jsem si krásně odpočinul.

V Hong Kongu se střetává všechna světová kultura. Čínská přítomnost je tu znát, ale díky samostatné vládě tu kvete obchod, který přitahuje lidi z celého světa. Žije zde mnoho lidí na malém prostoru a tomu odpovídá i velikost bytů. Ty musí být hodně malé, aby se jich do města vešlo co nejvíce. Raději jsem tedy trávil čas venku s kamarády a také aktivitami spojenými se školou. V Hong Kongu jsou zejména sportovní volnočasové aktivity organizované školou. Student tak dělá něco pro sebe a zároveň pro školu, protože členstvím ve sportovním klubu školu reprezentuje. I s kamarády jsem po škole ve volném čase dělal spousta věcí. Od hraní na hracích automatech (ano myslím to vážně :) ), karaoke až po chození do kina nebo na pláž. Hodně se taky chodí nakupovat. Jedna z našich oblíbených činností bylo náhodné procházení námi ještě neprobádaných oblastí.

Život v Hong Kongu je hodně orientovaný na úspěšnost a na vydělávání peněz. To někdy znamená, že rodina nemá tolik času věnovat se sobě navzájem, jako máme my tady v Čechách. Na druhou stranu dodržují velmi hezké rodinné zvyky, které rodinu tmelí a drží pohromadě. Mezi takové zvyky patří např. nedělní yam cha, kdy se rodina každý týden sejde u čaje a malé svačiny.

V Hong Kongu se mluví kantonštinou, která je velmi těžká. Jazyk má několik tónů, které od sebe odlišují jednotlivé významy. Zjednodušeně řečeno jedno slovo se dá říct v několika tónech, které každý znamenají něco jiného. Já ke všemu nejsem moc talentovaný na jazyky, tak pro mě studium tohoto jazyka bylo opravdu oříšek. Nicméně naučil jsem se konverzovat o základních tématech. Díky bohu v Hong Kongu většina lidí buď mluví, nebo rozumí anglicky, takže se skoro vždy domluvíte. Pokud kantonštinu zvládnete, dostane se vám respektu a uznání. Místní vědí, že jazyk je obtížný a cení si každé snahy. Ovládnutí jazyka vás také hodně sblíží s místními.

Na programu v Hong Kongu jsem byl s organizací AFS Mezikulturní programy. AFS dobrovolníci stejně jako AFS kancelář s námi byli v kontaktu po celý rok a starali se o nás. Vždy pomohli, když jsem potřeboval s něčím poradit, nebo něco vyřešit, a našel jsem si mezi nimi dobré kamarády. Po
návratu do Čech jsem se také stal AFS dobrovolníkem a své zkušenosti tak předávám dál dalším studentům.

Vojta, Praha 4

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>