www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Touhu studovat jsem v sobě musel najít, říká spolumajitel úspěšné sportovní firmy

Díky jeho chuti žít a celkovému přístupu k životu se jednoho dne nadchl pro studium, jelikož se mu podařilo najít školu, která korespondovala se zadanými klíčovými slovy: Brno – kombinované studium – zajímavý obor – důraz na praxi. Povídali jsme si s Petrem Ševčíkem, studentem kombinovaného studia NEWTON College a zároveň spolumajitelem úspěšné brněnské firmy INA SPORT.

_MG_8988-EditVyzařuje z tebe doslova pozitivní energie. Jak to děláš? Kdo nebo co tě v životě motivuje?

V jednom měl legendární Jan Werich pravdu, když řekl: „Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada sice vaše problémy nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ A já navrch dodávám, že lze dobrou náladou ostatní rovněž v dobrém slova smyslu nakazit, což je v podstatě jakési moje poslání. Rád dostávám lidi přirozenou cestou v mojí přítomnosti do pohody. Carpe diem!

.

Panuje pohodová atmosféra i u vás ve firmě? Jsi spoluvlastníkem velmi úspěšného velkoobchodu se sportovním zbožím a ke sportu dobrá nálada patří. Dokážeš dobrou náladou motivovat k lepším výkonům i své spolupracovníky?

Ano, panuje. Samozřejmě, že člověk nemůže být rozesmátý od rána do večera, poněvadž by si lidé mohli myslet, že požívám nějaké zakázané látky. Ve svém okolí se snažím šířit pozitivní energii a zdravá motivace je rovněž důležitá. Myslím, že se náš byznys dobře rozvinul a stále ještě poměrně slušným tempem expanduje.


Jak se ti daří kombinovat studium a práci, která je jistě hodně náročná?

Velmi těžká odpověď. Když odpovím, že bez problémů, tak to bude vypadat, že nároky na studium na naší škole jsou nízké. Když odpovím, že nedělám nic jiného, než se učím, tak budu lhát. Samozřejmě, že je dobývání pomyslných horských vrcholů v podobě zápočtů a zkoušek náročné, ale pokud člověk zvolí vhodnou strategii, lze skloubit dohromady i nemožné. Důležité je nenechávat všechno na poslední chvíli a snažit se učit v průběhu celého semestru, což si tedy opakuji dost často i nahlas. K hladšímu průběhu mého studia přispívá také moje manželka, která mě nenutí umývat nádobí.

Aplikuješ některé poznatky nabyté v rámci studia ve své firmě?

Že bych kompletně překopal zavedené firemní standardy a postupy a zavedl po dvaceti letech nové? To určitě ne. Spíš jsem se ujistil, že vedeme firmu správně a máme před sebou snad ještě pár desítek podnikatelských let. Teď si tedy uvědomuji, jestli by mě to nemělo spíše znepokojovat. Připouštím, že když mě nějaký nový postup zaujme, určitě se mu nebráním, vidím-li přínos.

_MG_9001-EditJak sám říkáš, tvé podnikání jede už poměrně dlouho. Zřejmě proto ses dal na kombinované dříve dálkové studium. Co u tebe rozhodovalo při výběru vysoké školy?

Popravdě jsem se jednoho dne probudil s tím, že bych se mohl pustit do dalšího životního dobrodružství a rozhodl se studovat. Začal jsem se pídit po dobré vysoké a při vyhledávání přes Google na mě vypadla jedna z nejlépe hodnocených soukromých vysokých škol, tedy NEWTON College. Na mé rozhodování měla vliv i skutečnost, že už zde studují někteří moji známí, od nichž jsem dostal nejlepší reference.

Pochopitelně jsem ale zvažoval i studium na veřejné škole. Na žádné fakultě se ale neotevíraly obory, kterým jsem chtěl věnovat svůj volný čas v rámci kombinovaného studia. A navíc stále vnímám státní školy jako vzdělávací instituce, které příliš nespojují teoretickou část výuky s praxí.

.

.

Neznepokojovalo tě, že se často hovoří o tom, jak si lze na soukromých školách zaplatit titul, aniž by člověk musel drtit tisíce stránek skript? Dokážeš si svůj výběr soukromé školy před takovým názorem obhájit?

Dokážu, protože to, že má někdo plné kapsy peněz a platí školné, ještě neznamená, že se mu podaří projít bez jakýchkoliv problémů až ke státnicím. Byl jsem svědkem, když spousta studentů prvního ročníku tento názor změnila poté, co neprošli sítem zkoušek na konci druhého semestru. A poznal jsem párkrát na vlastní kůži, že je na NEWTON College tohle síto poměrně přísné. Studovat jsem se rozhodl dobrovolně s cílem dozvědět se nové informace. Byl bych blázen, kdybych si cokoliv spojené se školou kupoval, protože ve výsledku bych podvedl pouze sám sebe. A na NEWTONu to samozřejmě nepřipadá ani v úvahu.

A co sis tedy nakonec pro své studium vybral za obor?

Právě se ve třetím roce studia pokouším dokončit bakalářský obor Globální podnikání a management. Bakalářku jsem odevzdal a začínám pomalu šprtat na státnice. Musím se však přiznat, že jsem kvůli pracovnímu vytížení musel na rok studium přerušit. Ale aspoň se mi protáhl studentský život…

Petr_Ševčík_dálkař

Co je tvým hnacím motorem při studiu i při práci? Přece jen jsi v životní etapě, kdy máš  spokojenou rodinu, prosperující firmu a mohl by sis víceméně jen užívat.

Možná právě tohle zaselo semínko, abych začal přemýšlet nad tím, jak setřást stereotyp, který dokáže člověka pořádně vyčerpávat. A vzhledem k tomu, že už dvacet let podnikám, hledal jsem nový impuls. Studium na vysoké škole uspokojuje moji touhu po neutuchající socializaci spojené se získáváním vědomostí využitelných v praxi. Navíc jsem měl možnost potkat docela dost zajímavých lidí v různém věku, od kterých se můžu dál inspirovat nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Toho si hodně cením.

Z jakého důvodu usiluješ o dosažení akademického titulu? Máš přece úspěšnou firmu.

Určitě není mým cílem běžet hned po obdržení diplomu do tiskárny, abych si nechal vyrobit nové vizitky s titulem. Jak jsem zmínil, naše firma funguje již dvacet let, spoustu činností máme za ty roky zautomatizovaných, jenže na mně samotném se v posledních letech podepisovala jakási stereotypní stagnace. A z vysoké školy jsem doslova a do písmene u vytržení, takže titul bude jen takovou pomyslnou čerstvě utrženou olivou vhozenou do Martini.

Našel jsi mezi studenty přátele, se kterými rád trávíš čas i mimo školní půdu?

Našel. Nejen mezi studenty, ale i mezi vyučujícími. Nebál bych se říct, že někteří z nich již patří mezi mé nejlepší přátele. Naše společné i rodinné dovolené s nimi jsou tím nejlepším důkazem.

Když zrovna nepracuješ a studuješ, čemu se věnuješ ve volném čase?

Rodině, kde se čím dál více prosazuje tříletá dcera, která nás s manželkou dokáže pořádně vytížit. Práce je rovněž mým koníčkem, protože v rámci ní například testuji nové modely lyží, baví mě jízda na kole, užívám si gastronomické chvilky a snažím se dobrovolně obohacovat své vědomosti o víně.

Doporučil bys NEWTON College svým známým a lidem, kteří zvažují studium na vysoké škole?

Určitě ano. Celé studium je postavené na kvalitních přednáškách a osobním rozvoji. Nové kontakty se pak dají využit i v byznyse. A v neposlední řadě je zde také spousta zábavy. Z mého pohledu je valná většina studentů po dosažení titulu relativně dobře připravená na střet s realitou, což ostatně velmi oceňuji rovněž z pozice zaměstnavatele.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>