www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Vybíráme jazykovku... Na co si dát pozor!

soukromeNe všechny vysoké školy nabízí výuku jazyků v dostatečném množství. Nechcete-li své dosud nabyté vědomosti ztratit, zkuste jazykovku. Na internetu i ve speciálních brožurkách vydávaných  ve větších městech najdete seznamy jazykových škol. Na základě této nabídky si můžete udělat první hrubý výběr. Doporučujeme například www.jazykovky.cz.

Podle čeho vybírat

Pokud nemáte času nazmar vybírejte jazykovku i podle místa a dosažitelnosti. Je škoda pokud si vyberete „super“ školu, ale protože je na druhém konci města, nestíháte každý týden přijít včas do hodiny. Jak vypadá místnost pro výuku, je vám sympatická nebo příliš připomíná vaši základní školu? Nachází-li se nad rušnou hlavní třídou, nebude vás při učení rušit její hluk?

Začátku kurzu by měly předcházet rozřazovací testy. Rozhodli jste se studovat němčinu, francouzštinu, španělštinu… prostě jiný jazyk než angličtinu? V tom případě věnujte pozornost i tomu, zda škola nenabízí kurzy rozdělené jen na začátečníky a pokročilé. Může se stát, že úroveň znalostí ve skupině se bude velmi lišit a vy se budete nudit nebo naopak nestíhat. V případě angličtiny se tento problém vyskytuje jen na velmi malých školách.

Cena kurzu se odvíjí od počtu hodin, počtu žáků ve skupině a velikosti města. Některé jazykovky poskytují věrnostní slevy. V každém případě by cena neměla být primárním kritériem. Chcete-li ušetřit, můžete vyzkoušet jiné alternativy učení se cizímu jazyku. Zjistěte si, které jazyky a kurzy vyučované na vaší škole byste mohli navštěvovat. Další možností je být doučování spolužákem či rodilým mluvčím. Už i na českých školách studuje mnoho cizinců a mezi nimi může být někdo, kdo by se rád naučil česky výměnou za jeho jazyk. V neposlední řadě je to samostudium pomocí učebnic pro samouky nebo internetu.

Lektoři

Důležitým prvkem při výuce je učitel. V počátcích nebude rodilý mluvčí asi to nejlepší řešení. Z ukázkové hodiny se dozvíte více o stylu učitele a či je vám sympatický. Informujte se i o způsobu výuky – používají jen učebnice nebo i jiné materiály (video, časopisy, zajímavé okopírované texty a cvičení ke gramatice). Většina studentů preferuje menší skupinky, 5-8 osob. V malé skupině se dostanete častěji ke slovu, výuka je aktivnější a mají přátelštější atmosféru.

Některé jazykové školy nabízejí ukázkovou (úvodní) hodinu, tzv. náslech. Tato hodina je buď zdarma nebo za cenu jedné vyučovací hodiny. Existuje-li tato možnost, využijte ji.

Jste-li nespokojeni např.: s průběhem kurzu, výukou, nenechte si to jen pro sebe. Promluvte si o tom se spolužáky, třeba je trápí to samé. Uvědomte o tom učitele, může změnit průběh výuky, zvolnit tempo výuky apod. Nepomůže-li ani jedna z těchto možností, obraťte se na vedení školy. Mějte na paměti, že jste zákazník školy a je pro její dobro, abyste byli spokojeni a vrátili se.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>