www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Vydejte se na seznamovací cestu po vysoké škole


Na studium na vysoké škole lze nahlížet různými pohledy. Než na školu nastoupíte, nepochybně můžete pociťovat jisté obavy z toho, jaké to vlastně bude. Když už jste na škole pár měsíců, začnete lépe poznávat nové spolužáky, vyučující a zjistíte, že je to vlastně úplně v pohodě. Pak, po pár letech studia logicky přichází závěrečné zkoušky. Bilancujete, přemýšlíte, co bude dál. Nakonec se jednou v praxi ohlédnete zpátky a zjistíte, že ty roky na „vejšce“ byly vlastně to nejlepší, co vás v životě potkalo. Anebo se rozhodnete do školy vrátit a třeba se přiučit opět něčemu novému.

Inspirativní noviny Svět NEWTON se vám v unikátním seriálu rozhovorů pokouší všechny výše popsané úhly pohledu zprostředkovat ústy studentů. A vlastně nejen jich. Bavili jsme se i s dívkou, která na VŠ teprve míří, či s úspěšným manažerem, který je už nějaký ten rok pryč. Objevili jsme i nadšence, který dnes už v žádném případě nestuduje pro diplom, ale pro hlubší poznání a seberozvoj. Svůj pohled přidal i „Rektor roku 2014“ MUDr. Jan Mojžíš. Všechno jsou to velmi zajímavé příběhy, tak pojďme na ně!

Nikola Bajnoková

Nikola Bajnoková

Když jsme se bavili s Nikolou Bajnokovou, přiznala se nám, že původně na žádnou VŠ nechtěla nikdy ani jít, nevěřila, že čas strávený ve škole může stát opravdu za to. „Zlomový okamžik ovšem přišel přibližně před dvěma roky, kdy jsem potkala svého přítele, který chodí na NEWTON College. Ten mi od samého počátku našeho vztahu povídal pro mě až neskutečné příběhy o životě spojeném se školou. Musím se přiznat, že ze začátku jsem mu to ani moc nevěřila,“ říká v rozhovoru pro Svět NEWTON College uchazečka o studium Nikola. Rozhovor s ní by si určitě měli přečíst ti, který uvažují, že by se chtěli vydat na školu se zaměřením na management, psychologii či podnikání. Nikola totiž už VŠ několikrát navštívila, poznala pár lidí, styl výuky a tak vám může předat svou zkušenost.

 Kristína Oravcová

Kristína Oravcová

Jestli se ptáte, jaké je to v prváku, tak na to vám určitě může odpovědět Kristína Oravcová. Ta se na jedné nejmenované státní škole setkala s takovým přístupem, který ji prakticky hned odradil, přestože studovala svůj vysněný obor. A nebyla v tom sama. Její kamarádka Zuzka objevila NEWTON College a obě dívky se rozhodly, že to zkusí raději tam. V rozhovoru pak Kristína mimo jiné hovoří o tom, jaké to bylo, když poprvé přišla do školy.

„První den na škole se nesl v duchu akce vítání prváků Nulťák 2015, kde nás provázeli starší spolužáci po jednotlivých částech školy, přičemž jsme formou manažerských her získávali NC bankovky, které jsme potom spolu pěkně utratili. Už jen tato forma seznámení u člověka vyvolá velmi příjemné pocity a ulehčí vstup do nového prostředí. S takovým přístupem se podle mého názoru člověk nepotká na většině soukromých škol, a to už vůbec nehovořím o školách veřejných,“ popisuje první zkušenosti v novém prostředí Kristína Oravcová.

Nela Mačáková

Nela Mačáková

Zato Nela Mačáková už výšku zná docela dobře. Dnes je totiž studentkou třetího ročníku, a tak může lépe vyhodnotit, co jí studium do života dalo. „Určitě se ve mně rozvinula nejen kreativita, ale i netradiční pohledy na věc. Vždyť jen blázen přeci dělá pořád stejné věci a očekává různé výsledky. Určitě jsem si dále vypěstovala také zodpovědnost, pečlivost a analytické uvažování. Jsem schopna pracovat samostatně i jako neoddělitelná součást týmu. Umím naslouchat, ale také prosadit pomocí jasných argumentů své myšlenky a nápady a dotáhnout věci do konce,“ vypočítává Nela. Z jejího povídání nakonec vznikl rozhovor, který určitě stojí za to si přečíst. Proč? Třeba proto, že vám poradí, jaké motivační citáty by vás mohly inspirovat.

Dalším dílem do vysokoškolské skládačky je František Müller, dlouholetý student kombinované formy, toho času v programu MBA. František v průběhu celého studia pracuje jako úspěšný manažer ve významné české firmě. Možná vás napadne, že kombinovat náročnou práci, studentský život a studium je prakticky nemožné. František vás z tohoto přesvědčení záhy vyvede. Stačí, když kliknete sem a přečtete si rozhovor, který nám poskytl.

NC_FB-carusel_1080x1080-1Dozvíte se tak mimo jiné, jaký je na kombinované formě studia vztah mezi lektory a studenty. „Vždycky je to takové, jak si to člověk sám nastaví. Z mého pohledu jsou na NEWTON College vyučující ve velké většině velmi vstřícní a často aktivně pomáhají studentům s jejich vlastními projekty. Na škole sama o sobě tak vlastně vzniká reálná sociální síť, kde si lidé, ať už z řad studentů, tak i z řad lektorů, na základě vytvořených vztahů pomáhají,“ přibližuje František Müller.

Pohovořili jsme i s jedním úspěšným absolventem. Tím je David Kašper, jeden z mladých nadějných českých podnikatelů, který společně s několika spolužáky rozjel byznys už na škole a nyní spravují nemalé finanční prostředky mnoha milionářům a firmám v ČR. Díky Davidovi jsme tak získali pohled na školu i z pomyslného zpětného zrcátka.

Mluvili jsme mimo jiné i o rozdílu mezi státní a soukromou školou. „Kamarád a bývalý kolega mi říkal, že na státní škole vydržel do té chvíle, než musel motivaci pracovníka firmy počítat pomocí vzorečků. Pardon, ale to je zcela mimo realitu. Taková škola vychází pouze z principu zastaralého vzdělávacího systému, který nemá s praxí nic společného. Je možné, že studium pro mne bylo lehčí, než kdybych šel někam měřit management pravítkem,“ říká poměrně jednoznačně David Kašper.

Jenže škola, ať už státní nebo soukromá, to nejsou jen studenti. Jsou to také zaměstnanci, vyučující a v neposlední řadě také rektor školy. Na NEWTON College mají jednoho z nejoblíbenějších rektorů v ČR Jana Mojžíše. A opravdu, za svou oblíbenost dostal v minulosti dokonce i titul „Rektor roku“! Nejprve se jako lékař staral o zdraví české mládeže, dnes se stejnou péčí věnuje výchově vysokoškolských studentů na NEWTON College. Vedle toho ale také rád jezdí na motorce, lyžuje a dopřeje si dobrého vína.

V rozhovoru s rektorem Janem Mojžíšem se určitě také dozvíte řadu zajímavých informací. Mimo jiné jsme se bavili také o tom, co vlastně studenti mohou očekávat za školné, které platí. „Berme to z logického pohledu. Když chcete mít na škole ty nejlepší odborníky z praxe, jako třeba u nás učí viceguvernér ČNB prof. Vladimír Tomšík, jeden z nejlepších českých koučů Milan Bobek a mnoho dalších, chcete sídlit někde v centru města, pro lepší výsledky a zkvalitnění výuky třeba preferujete vzdělávání v menších skupinkách, tak to jsou všechno věci, které se podepisují na výši školného. Tedy rozdíl mezi školou za třicet nebo za šedesát tisíc ročního školného by měl být patrný. Tím neříkám, že to musí být pravidlo,“ přibližuje. Rozhovor s ním byste si neměli nechat ujít!

Všechny rozhovory najdete v inspirativních on-line novinách Svět NEWTON.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>