www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Významné české noviny se mýlí. Stát pomáhá českým studentům na elitní americké univerzity již 20 let

Článek „Na Harvard za státní: Nejlepším studentům by mohl elitní školy platit stát“ v Hospodářských novinách ze středy 1. září obsahuje zásadní chybu. „Převratná novinka“, kterou deník zmiňuje, totiž již 20 let funguje pro studium v USA v podobě Fulbrightova programu. Ten je navíc je dokonce pro český stát mnohem výhodnější než navrhovaný model.

Fulbrightova komise posílá ročně na americké univerzity, včetně Harvardu a dalších nejprestižnějších institucí, zhruba dvacet českých studentů. Ovšem nikoliv jako privátní instituce, jak uváděly HN, ale jako mezivládní organizace placená zčásti českou a zčásti americkou vládou, tedy jako příspěvková organizace MŠMT.

Výhodnost Fulbrightova programu spočívá v tom, že se jedná o společný česko-americký program, kdy zhruba třetinu rozpočtu Fulbrightovy komise platí česká vláda, ovšem dvě třetiny hradí vláda americká.

Další „novinku“, tj. způsob, jak zajistit, aby se státem dotovaní studenti vraceli zpátky domů, také není nutné nově vymýšlet. Vládní stipendisté Fulbrightova programu jedou do USA na vízum typu J-1. Tento typ víza má  podmínku, že po skončení svého akademického pobytu musí stipendista alespoň na dva roky zpátky do své rodné země a v USA nedostane po tuto dobu pracovní povolení, může je navštívit pouze jako turista.

Komise J. W. Fulbrighta vznikla již v roce 1991 základě mezivládní dohody za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního (Fulbrightova) programu a některé další stipendijní a grantové programy. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA.

Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>