www.knihovnicka.cz www.tribun.info www.chci.doprace.cz www.doprace.cz www.staze.cz www.pomaturitnivzdelani.cz www.studak.cz www.nuda.cz
banner
Sdílej článek:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MySpace

Zápisné na vysokých školách?!?

Jako vysokoškolští studenti se musíte dvakrát ročně tzv. „zapsat do semestru“, což by se nechalo přeložit jako přihlášení se ke studiu na vysoké škole. Některé školy tento akt provádějí automaticky a bezplatně, jiné ho zpoplatňují. Je – li však výše poplatku stanovena příliš vysoko, nejde již o poplatek za administrativní úkon, ale jde v podstatě o skryté školné, které navíc není kompenzováno studentskými půjčkami ani stipendii.

Na podzim tohoto roku se objevil na MŠMT „nápad“ zvednout výši zápisného až na 6 000 korun, což je v podstatě zavedení školného, avšak bez jakýchkoliv kompenzačních opatření, která by tlumila sociální dopady. Nejproblematičtější částí však je to, že takto vybrané peníze nemají být dalším zdrojem, který by kvalitu škol zlepšil, ale má jít o kompenzaci snížení státní podpory vysokým školám.

———–———–———–

jde v podstatě o skryté školné,

které navíc není kompenzováno

studentskými půjčkami…“

———–———–———–

Součástí návrhu je rovněž ustanovení, podle něhož by vysoké školy mohly volně disponovat s prostředky, jež jsou dosud pevně vázány ve stipendijních fondech určených studentům na prospěchová stipendia či pokrytí nákladů na zahraniční výjezdy.

Otázka zavedení „zápisného“ je dosud otevřená, ale pokud v případě školného můžeme debatovat nad pozitivy a negativy jeho zavedení, pak u zápisného jde jednoznačně o krok špatným směrem, který přesouvá zodpovědnost státu za financování škol na bedra studentů.

-red-

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>